Jerey Shore Area High School Class of 2018 Graduation List/Senior Awards
Valedictorian: Audrey Mae Wacker
Salutatorian: Kaitlyn Nicole Smith
Dylan Wade Bailey
Jason R. Bailey Jr.
Samantha M. Bailey
Derek Wayne Baldwin
Brandon Robert Barker
Jared Barnes
Jocelynn Kevrah Barr
Branden Edward Barris
Victoria Elizabeth Bellomo
Autumn R. Bilbay
Luke Anthony Bischof
Jordan Robert Boob
Jacob M. Bower
Jasiah Anthony Bower
Austin Taylor Breon
Destiny Anita Breon
Olivia Joy Bressler
Dyllan Ray Brookens
Cody Alan Brungard
Emma Jane Butzler
Joshua Edward Cameron
Bailey Janet Campbell
Chase C. Carpenter
Emily Nicole Carson
Jared E. Conner
Jeremy Winfield Corson
Josiah A. Counsil
Aidan Sean Currier
Isaac Floyd Davis
Lissa Marie Delbo
Brandon S. DePasqua
Jason Grant Dincher
John M. Duda
Katelynn Elizabeth Dutton
Janel Alaine Eck
Krista Ann Eck
Samantha Ann English
Samantha Joyce Ewing
Alan Jon Feist
Dylan Kristopher Fox
Hunter T. Frantz
Gabrielle Renee Fries
Alexandria Marie George
Madison R. Graff
Madison Mackenzie Green
Savannah Marie Greene
Makenzie Lynn Grenoble
MacGuire Douglas Griswold
Daniel C. Grubb
Meghan Elizabeth Haltenhoff
Johnathan S. Hamm
Kendall Renae Hanley
Audrie Allison Hartman
Marcus Alan Hassinger
Sophia Ashton Hayes
Mikayla M. Herbst
Averie E. Hess
Ethan Hill
Andrew James Hufnagle
Patrick Eugene Hufnagle
Aleia P. Irvin
David H. Jameson
Elizabeth Marie Johnson
Devany L. Jones
Jacob G. Jones
Destiny Luv Karichner
Mikayla June Kehoe
Mynnette Marian Veronica Kell
Olivia Gail Killinger
Kirstin Marie Klopp
Heidi Lee Koch
Chavin Mikel Spencer Krape
Niall William Lanks
Ricky Wayne Larson
Tyler Rae Laub
Johna Lynn Laubach
Madelyn Isabel Laubscher
Trynity V. Lehman
Dylan L. Leitch
Calvin Jaymes Lesser
Autumn Marie Logue
Baleigh O. Lorson
Alyssa Eva-Marie Lucas
Sabrina Nicole Lucas
Lyndsay Marie Malicky
Dominic James Maneval
Riley Ann Markley
Cade Marsh
Gage Marshall
Rylee Maehala Martzall
Sara Mastracco
Heather Renee Mayes
Michelle L. McHenry
Aria McKalyn Meixel
Alex J. Melvin
Elle Elizabeth Miller
Vera Marie Miller
Cody Benton Miller
Morgan Catherine Moses
Hunter Wayne Mummert
Dylan R. Mundrick
Emma Elizabeth Nagle
Olivia Elizabeth Nearhoof
Patrick J. Nienhueser
Jon Oberle
Montana Elizabeth Ohl
Sydney Anne Palmer
Elijah Seth Paulhamus
Samantha T. Pavlina
Logan A. Porter
Bailey Rae Powell
Jesus A. Ramos
Gracie M. Ream
Brennon Keith Reighard
Kalee N. Rizzo
Austin William Robinson
Gage M. Roupp
Salora E. Roupp
McKenna K. Russell
Timothy Daniel Saar
Jessica L. Sanso
Delaney Lyn Schilling
Mason William Sechrist
Evan J. Sellinger
Jalen Sarah Seyler
Elijah Donald Shemory
Joshua Douglas Smeal
Brooklyn Rose Smeltzer
Kaitlyn Nicole Smith
Kayla Alliesha Smith
Theron S. Sorgen
Baileigh Elizabeth Splain
Wayne A. Spotts
Melanie Sue Steinbacher
Cody L. Stetts
Darren Wayne Stetts
Emma Cathryn Stevens
Ryan Michael Stratton
Hannah Elizabeth Stroble
Nicholas M. Stroud
Ethan J. Stuempfle
Rachael Amara Swanhart
Kevin A. Titus
Tara Rose Toth
Cameron J. Tupper
Nolan R. Ungard
Tyler Ray Vaughan
Gabrielle Elyse Vuocolo
Audrey M. Wacker
Tyler S. Walk
Colby Walker Watkins
Cassie Lynn Weaver
Kendra R. White
Dominic Eugene Williams
Colby Christopher Willits
Natalie Renee Winchester
Tyler Ray Wirth
Shianna Lynsey Wolfe
Ashlyn Valdessa Wool
Adalynn Jennifer Worden
Dylan M. T. Young
Mason Connor Zondory
Jeremy Salvatore Zydallas
Senior Awards
Jason Bailey — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Samantha Bailey — Howard M. And Jane F. Thompson Scholarship, James D. and Mary B. Teufel Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Brandon Barker — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Jared Barnes — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Victoria Bellomo — Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, William L. And Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Carl Stotz Little League Scholarship.
Autumn Bilbay — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Luke Bischof — Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L. And Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship.
Austin Breon — Nick Lopez Football Booster Plaque.
Cody Brungard — Ira Grugan Memorial Award For Literature.
Emma Butzler — Taylor and Hazel Doebler Sr. Memorial Scholarship, Fred Hamm, Inc./Fbla Outstanding Achievement Award, USMC Athletic Excellence Award, William L. And Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Dorothy A. Hermani-Garden Club Federation Of Pa Scholarship, Womens Transportation Seminar Central Scholarship, Duboistown Garden Club Award, Piaa Outstanding Female Athlete Plaque.
Chase Carpenter — Susquehanna Transit Company Business Scholarship, B.P.O. Elks No. 1057 Scholarship, Williamsport Music Club Award, Demel-Goldfeder Memorial Award, Jiffy Market Track Plaque, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Emily Carson — Renee Ann Eck Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Jeremy Corson — Wegmans Scholarship And Certificate.
Josiah Counsil — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Isaac Davis — M&B Fox & Sons Properties Cross Country and Track/field Plaque and Award, USMC Athletic Excellence Award, William L. And Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, PIAA Outstanding Male Athlete Plaque.
Lissa Delbo — Rauchtown/nippenose Valley Lions Club, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Brandon Depasqua — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Jason Dincher — Basketball Booster Club Excellence Plaque, Dincher & Dincher Challenger Baseball Award, Jason Bartges Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship.
John Duda — American Legion Post 36S LCPL Abram Howard Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Janel Eck — Jason Bartges Memorial Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship.
Krista Eck — Jason Bartges Memorial Scholarship.
Samantha English — Pennsylvania Skills Certificate Advanced Level.
Samantha Ewing — Fred Hamm, Inc./Fbla Outstanding Achievement Award, Luke C. Dincher Award.
Alan Feist — Attorney Timothy Reitz Of Carpenter, Harris & Flayhart Wrestling Scholarship, Dan Muthler Scholarship, Fredrick N. Callahan Wrestling Plaque, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Dylan Fox — Jersey Shore High School Musical Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Gasperine Family Stem Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship.
Gabrielle Fries — Bernard K. Lansberry Memorial Fund Award, Jersey Shore High School Business Department Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, Mary Ann Fox Scholarship, Pennsylvania College Of Technology Youth Leadership Scholarship, National English Honor Society Merit Scholarship, William And Sara Pickelner Scholarship, Vfw Billy O. Brandt Post No. 5859 Scholarship, Marano/Merkel Scholarship.
Alexandria George — Mcmahon, Ferguson & Associates Insurance Award, Jersey Shore High School Musical Award.
Madison Graff — Laur Alpha Omicron Award, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Makenzie Grenoble Business And Professional Womens Club Award, Jersey Shore High School Art Department Award.
Macguire Griswold — Lindsay Entz Scholarship, Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Jersey Shore Subway Award, Jersey Shore Baseball Boosters Plaque, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Daniel Grubb — Shore Auto Parts, Inc. Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate Advanced Level.
Meghan Haltenhoff — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Johnathan Hamm — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Kendall Hanley — Pennsylvania Skills Certificate Advanced Level.
Audrie Hartman — DAR Award, Hayes Memorial Award, Jersey Shore High School Choir Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, Carl Stotz Little League Scholarship, Gladys A. Tozier Scholarship, VFW Billy O. Brandt Post No. 5859 Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship.
Sophia Hayes — Jersey Shore Girls Tennis Booster Plaque, Class Of 1960 Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Mikayla Herbst — Pennsylvania Skills Certificate Advanced Level.
Averie Hess — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Jersey Shore Senior High School Faculty Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, PIAA Female Sportsmanship Award.
Andrew Hufnagle — Ralph and Linda Lehman Lhu Scholarship, Jersey Shore Kiwanis Club Award.
Jacob Jones — Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship.
Mynette Kell — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level, West Branch Human Resources Society Scholarship.
Olivia Killinger — American Red Cross Donor Scholarship And Cord.
Heidi Koch — Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Nicole Koch — American Red Cross Donor Cord.
Chavin Krape — Norcen Award For Manufacturing Technology, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Tyler Laub — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Johna Laubach — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Madelyn Laubscher — Jersey Shore High School Choir Award, Gasperine Family Stem Scholarship.
Trynity Lehman — Alan and Art Cipriany Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, William L. And Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, American Red Cross Donor Scholarship And Cord.
Calvin Lesser — Robert W. Dittmar Soccer Plaque.
Baleigh Lorson — Russell Greene Memorial Scholarship, Robert W. Dittmar Soccer Plaque, Jason Bartges Memorial Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Sabrina Lucas — Jersey Shore High School Art Department Award.
Lyndsay Malicky — Jersey Shore Student Council Advisor Award, Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award, Fred Hamm, Inc/fbla Outstanding Achievement Award, Jersey Shore Track and Field Booster Plaque.
Dominic Maneval — Kiwanis Club Of Jersey Shore Scholarship, Motter Agency Unified Algebra and Trigonometry Award, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Marano/Merkel Scholarship, Jersey Shores Boys Soccer Booster Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship.
Riley Markley — Jersey Shore Women of the Moose No. 42 Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, VFW Billy O. Brandt Post No. 5859 Scholarship.
Cade Marsh — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Gage Marshall — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Rylee Martzall — Kyle C. Welshans Memorial Scholarship.
Michelle Mchenry — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate of Competency.
Aria Meixel — Jersey Shore High School Musical Award.
Vera Miller — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate of Competency.
Morgan Moses — David Hill Memorial Scholarship.
Dylan Mundrick — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Emma Nagle — Thomas B. Croyle Scholarship, Xi Eta Thetha of Beta Sigma Phis Jane Spangler Art Award, Marano/merkel Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Olivia Nearhoof — Jersey Shore Loyal Order of Moose, Lodge No. 214 Scholarship, Jersey Shore Track and Field Booster Plaque.
Patrick Nienhueser — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Elijah Paulhamus — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Samantha Pavlina — Laur Alpha Omicrons Jane Spangler Art Award, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate of Competency.
Bailey Powell — Lycoming County Band Directors Association Award, USMC Semper Fidelis Music Award.
Jesus Ramos — American Red Cross Donor Scholarship and Cord.
Gracie Ream — M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Austin Robinson — Attorney Dale A. Tice of Carpenter, Harris, & Flayhart Scholarship, Class Of 1960 Scholarship.
Gage Roupp — Rauchtown/nippenose Valley Lions Club Award.
Salora Roupp — Russells Florist & Greenhouse Art Award.
Mckenna Russell — Attorney Andrea P. Pulizzi Of Carpenter, Harris & Flayhart Scholarship, Jersey Shore Softball Booster Club Award and Plaque, Mansfield University, Attorney Denise Dieter Scholarship.
Timothy Saar — M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Jessica Sanso — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Evan Sellinger — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate Of Competency.
Elijah Shemory — Susquehanna Transits Football Scholarship, Feerrar Family Track and Field Award And Plaque, Feerrar Family Offensive Football Award And Plaque.
Brooklyn Smeltzer — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Kaitlyn Nicole Smith Jersey Shore Alumni Award For Salutatorian, The Ruth Ellen Nice Memorial For Salutatorian.
Kayla Smith — Jersey Shore High School Art Department Award.
Theron Sorgen — Schoendorfer Family Music Award, Premium Tool Company, Inc. Trade/Technical Award, Repasz Band of Williamsport Music Award And Certificate, USMC Semper Fidelis Music Award.
Baileigh Splain — Pat Lavallee Medical Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Wayne Spotts — American Red Cross Donor Cord.
Melanie Steinbacher — Lycoming County School Counselors Association Scholarship, Jersey Shore High School Art Department Award, American Red Cross Donor Scholarship And Cord, Mount Aloysius Mercy Presidential Scholarship.
Cody Stetts — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Darren Stetts — Pennsylvania Skills Certificate Advanced Level.
Emma Stevens — Jennifer Lyn Delaney Art Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate – Certificate of Competency, American Red Cross Donor Cord.
Ryan Stratton — Jersey Shore School Education Foundation/american Legion Post 36 Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Rit Founders Scholarship, Horizon Federal Credit Union-John Sharp Memorial Scholarship.
Hannah Stroble — M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, Lock Haven Express English Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship.
Ethan Stuempfle — Pennsylvania Skills Certificate - Certificate pf Competency.
Tara Toth — Duquesne University Academic and On-Campus Scholarship, Herman O. West Scholarship.
Cameron Tupper — Russ Jameson Memorial Football Award, Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Nolan Ungard — Pennsylvania Skills Certificate – Certificate of Competency.
Gabrielle Vuocolo — Jersey Shore Softball Booster Club Award and Plaque.
Audrey Mae Wacker — The Jersey Shore Education Association Valedictorian Award
Tyler Walk — Jersey Shore High School Musical Award.
Kendra White — Jersey Shore Lions Club Leadership Scholarship, Jersey Shore Public Librarys Santa Rankin Award, Bpws Lorena Veley Smith/Mary Phillippi Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.
Dominic Williams — Steve Eck Family Defensive Football Award and Plaque, Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award, USMC Scholastic Excellence Certificate, Comcasts 2018 Leaders and Achievers Scholarship, PIAA Male Sportsmanship Award.
Natalie Winchester — Jersey Shore Hospital Medical Staffs Scholarship.
Tyler Wirth — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.
Shianna Wolfe — Rauchtown/Nippenose Valley Lions Club-Ralph Rauch Award.
Ashlyn Wool — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship.
Mason Zondory — Pennsylvania Skills Certificate – Advanced Level.