Muncy High School Class of 2018 Graduation List/Senior Awards

Valedictorian: Nathan Paisley

Salutatorian: Joshua Sweeney

Gerard Alpaugh

Sidney Alpaugh

Andrew Artley

Dakota Banks

Owen Benfer

Emma Bigelow

Alexis Bower

Tonya Bryson

Mckenzy Burley

Stephanie Casale

Anna Ciaravino

Kailey Copeland

Matilda Coppes

Jared Cowher

Matthew Coyner

Emma Dayhoff

Chase Dodson

Samuel Eck

Benjamin Feiock

Kara Fulger

Baylor Garverick

Arthur Gottschall

Noah Gush

Joshua Hall

Katelyn Harder

Brandon Hill

Corbin Hockenbrock

Megan Holmes

Justin Huff

Alexandra Jacquez-Armenta

Dakota Kerstetter

Jarred King

Joseph Klock

Lauryn Laidacker

Alexander Laubscher

Jeremy Lloyd

Sara Lowe

Alec Malizia

Caitlin Masters

Chad McElwee

Darrel McKee

Taylor McKee

Brittany McNett

Levi Messenger

Colby Moyle

Hannah Myers

Kiley Nierzwicki

Jessica Oberlander

Valarity Oxford

Nathan Paisley

Bryce Phillips

Alena Porter

Hunter Poust

Kryshia Reis

Isabella Rymsza

Brittany Sanders

Jocelyn Sassano

Alyssa Schell

Helen Shafer

Sierra Smith

Makenna Snyder

Katelyn Sobjak

Ambra Swank

Joshua Sweeney

Amber Temple

Coral Trimble

Evan Vincent

Kaylee Wade

Jacob Whitaker

Jordan Yaple

Senior Awards

Owen Benfer — LCTC Knowledge Award In Computer Service, PC Pro Certification.

Emma Bigelow — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Girls Basketball, Geisinger Blood Center Good Neighbor Award.

Tonya Bryson — LCTC Student Of The Month, LCTC Student Of The Year Nominee, Skills USA Officer.

Mckenzy Burley — Highest Grade Point Average LCTC Health Careers, LCTC Knowledge Award In Health Careers.

Stephanie Casale — Ars Nova Drama Award, Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Girls Soccer, Jeannie M. Hill Memorial Scholarship Award, Marian Turner Mankey Scholarship, Sara B. Poust Memorial Alumni Award.

Kailey Copeland — Stanley T. Schuyler Memorial Award.

Matilda Coppes — Paul F. Gresh Memorial Award.

Matthew Coyner — Muncy Business And Professional Womens Award.

Emma Dayhoff — Ars Nova Drama Award, Highest Grade Point Average LCTC Criminal Justice, National Technical Honor Society, Fannie Rachel Wood Brown Scholarship.

Samuel Eck — Highest Grade Point Average LCTC Automotive, LCTC Student Of The Year Nominee.

Baylor Garverick — LCTC Student Of The Year Nominee, National Technical Honor Society.

Arthur Gottschall — LCTC Student Of The Month, Skills Usa District Competition Winner.

Noah Gush — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Football.

Joshua Hall — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Wrestling, Paul F. Gresh Memorial Award, Preceptor Delta Lambda Chapter Of Beta Sigma Phi Award.

Katelyn Harder — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Field Hockey, Sara Dittmar Memorial Scholarship.

Brandon Hill — National Technical Honor Society.

Corbin Hockenbrock – Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Boys Track, Geisinger Blood Center Good Neighbor Award, Muncy PTSA Scholarship.

Megan Holmes — Ars Nova Drama Award, Muncy High School Guidance Department Award.

Alexandra Jacquez-Armenta — FBLA Senior Merit Award, Muncy PTSA Scholarship, National Honor Society Scholarship, Rose Miller Memorial Scholarship.

Dakota Kerstetter — West Branch Human Resource Society Scholarship, Woodlands Bank Financial Literacy Award.

Jarred King — LCTC Perfect Attendance.

Alexander Laubscher — Susquehanna Transit Company Award.

Lauryn Laidacker — Ars Nova Drama Award, Muncy Music Association Senior Choral Award, Muncy Women’s Club Vocal Award, Pennsdale Friends Meeting Award, Williamsport Music Club Award.

Jeremy Lloyd — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Boys Tennis, Lt. H. Porter Rathmell, USMCR Memorial Scholarship, Muncy PTSA Scholarship, Muncy Rotary Club Scholarship.

Chad McElwee — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Baseball, Jennifer Hinds Memorial Award.

Darrel McKee — Muncy Lodge No. 299 Masonic Scholarship Award.

Brittany McNett — Edward Smith, Post 3428, Veterans of Foreign Wars Award.

Levi Messenger — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Boys Basketball, Muncy Area Kiwanis Club Scholarship, Muncy Valley Women Of The Moose Chapter 2222 Award.

Colby Moyle — Skills USA Officer.

Hannah Myers — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Fall Cheerleading, Geisinger Blood Center Good Neighbor Award.

Kiley Nierzwicki — Ars Nova Drama Award, Muncy Education Association Award, Sgt. John Carl Larose Memorial Scholarship Award.

Nathan Paisley — Valedictorian, Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Boys Soccer, Carl E. Stotz Little League Baseball Scholarship Award, Daryl Bixler Senior Recognition Award, FBLA Senior Merit Award, Margaret E. Waldron Scholarship, National Honor Society Scholarship, Sara B. Poust Memorial Alumni Award.

Bryce Phillips — Ars Nova Drama Award.

Alena Porter — Muncy PTSA Scholarship, National Honor Society Scholarship, Patrick W. Stauffer Memorial Scholarship.

Hunter Poust — Muncy Alumni Wrestling Scholarship.

Kryshia Reis — National Honor Society Scholarship, Rusty Winn Scholarship Award.

Isabella Rymsza — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Girls Tennis, Lycoming Chapter DAR Award, Margaret E. Waldron Scholarship.

Jocelyn Sassano — K. Andrew Balliet Scholarship.

Sara Snell — LCTC Work Ethics Award In Computer Service.

Makenna Snyder — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Softball, Joseph Tressler Memorial Scholarship, Muncy Scholars Award, Senator Yaw’s Good Citizenship Award, Susquehanna Transit Company Award.

Katelyn Sobjak — Muncy Bank And Trust Company Award, Richard Mays II Memorial Scholarship, Spanish Award.

Ambra Swank — Gordon, Flora, Richard And Joanne Whipple Masonic Award, National Technical Honor Society.

Joshua Sweeney — Salutatorian, Edward Smith, Post 3428, Veterans Of Foreign Wars Award, Muncy Area Lions Club Scholarship, Senator Yaw’s Good Citizenship Award.

Kaylee Wade — Athletic Booster Club Awards For Academic Excellence In Winter Cheerleading, Muncy Women’s Club Art Award.