St. John Neumann Regional Academy Class of 2018 Graduation List/Senior Awards
Valedictorian: Kaycie Louise Gerrity
Salutatorian: Casey Ann McKimpson
Karim Ahmed Ahmed
Fei Chen
Cheyenne Renee Danneker
Andrew Gregory Fish
Kaycie Louise Gerrity
Dalton Joseph Gough
Adam Daniel Helminiak
Gabrielle Marie Lisi
Brandon Matthew Loner
Jaiden Adebe Niehmiah Lynch
Anthony John Marrazzo
Adali Elizabeth Matz
Connery Richard McFadden
Casey Anne McKimpson
Shayna Kay McNamee
Cheyenne Marie Mitchell
David George Montis
Noah Michael Persun
Julius Mikenas Tomalonis
Senior Awards
Karim Ahmed Ahmed — National Honor Society Member, Gold Honor Cord Recipient, International Student Award, Lycoming Chapter Daughters of the American Revolution Award.
Fei Chen — Donald J Folmar Award, International Student Award.
Cheyenne Renee Danneker — National Honor Society Member, Gold Honor Cord Recipient, Red Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Excellence in Fine Arts, Foreign Language Award, Knights of Columbus Council 366 Award, Rauchtown-Nippenose Valley Lions Club Award, Immaculate Conception Church Respect for Life Award, Senior Award for, Student(s) from Immaculate Conception Parish Award.
Andrew Gregory Fish — Silver Honor Cord Recipient, Christian Witness Award.
Kaycie Louise Gerrity — Valedictorian, National Honor Society Secretary, Gold Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Academic Excellence, Academic Excellence Award, Church of the Resurrection Senior Theology Award, English Award, Jim Murphy Memorial Odyssey of the Mind Award, Leadership and High Moral Standards Award, Mathematics Award, Our Lady of Lourdes Senior Theology Award, William N Smith Community Service Award, Odyssey of the Mind Participation Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Dalton Joseph Gough — Silver Honor Cord Recipient, Triple Athlete Medal, Father Rechsteiner 4th Degree Knights of Columbus Award, Reba G Welteroth Memorial Scholarship, West Branch Human Resources Society Scholarship, Williamsport Lions Club Scholarship
Adam Daniel Helminiak — Carl and Ethel Felix Memorial Social Studies Award, Saint Joseph the Worker Parish Award.
Gabrielle Marie Lisi — Silver Honor Cord Recipient, Red Honor Cord Recipient, Neumann Alumni Award, Student Council Award.
Brandon Matthew Loner — Gold Honor Cord Recipient, Faculty Award.
Jaiden Abede Niehmiah Lynch — Silver Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Athletic Excellence, PIAA Outstanding Male Athlete, Neumann Alumni Award, Saint Elizabeth Ann Seton Award, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Anthony John Marrazzo — National Honor Society Member, Silver Honor Cord Recipient, PIAA Male Sportsmanship Award, Saint Boniface Parish Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Adali Elizabeth Matz — National Honor Society President, Gold Honor Cord Recipient, Red Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Athletic Excellence, Triple Athlete Medal. Lycoming County Counselors Association Award. Odyssey of the Mind Participation Award. Saint Boniface Parish Award, Saint Boniface Parish Service Award, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Connery Richard McFadden — National Honor Society Member, Gold Honor Cord Recipient, Red Honor Cord Recipient, National Art Honor Society Cord Recipient, HOBY Award Recipient, Students for Life Award Cord Recipient, Ancient Order of Hibernians Award, Janice Jones School Spirit Award, Leadership and High Moral Standards Award, Lycoming County Counselors Association Award, Neumann Alumni Award, Father Rechsteiner 4th Degree Knights of Columbus Award, William N Smith Community Service Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Casey Ann McKimpson — Salutatorian, National Honor Society Treasurer, Gold Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Academic Excellence, English Award, Ray A. Croc Youth Achievement Award, Mathematics Award, Odyssey of the Mind Participation Award, Father Rechsteiner 4th Degree Knights of Columbus Award, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Shayna Kay McNamee — National Honor Society Vice President, Gold Honor Cord Recipient, Red Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Athletic Excellence, PIAA Outstanding Female Athlete, Williamsport Lions Club Scholarship.
Cheyenne Marie Mitchell — National Honor Society Member, Gold Honor Cord Recipient, PIAA Female Sportsmanship Award, Sister deMontfort Babb Award, Church of Saint Ann Neumann Award, Janice Jones School Spirit Award.
David George Montis — Silver Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Excellence in Fine Arts, Kathryn Overdorf Music Scholarship, Saint Joseph the Worker Parish John Costello Scholarship, Clair J Schrack Memorial Award, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award, Williamsport Lions Club Scholarship, Williamsport Music Club Award.
Noah Michael Persun — National Honor Society Member, Gold Honor Cord Recipient, Principal’s Award for Outstanding Christian Witness, Principal’s Award for Athletic Excellence, Kent Baldwin Memorial Award, Knights of Columbus Council 366 Award, Rauchtown-Nippenose Valley Lions Club Award, Carl J Ulsamer Memorial Pro Life Award, Immaculate Conception Church Respect for Life Award, Senior Award for Student(s) from Immaculate Conception Parish Award, Williamsport Lions Club Scholarship.
Julius Mikenas Tomalonis — Red Honor Cord Recipient, Saint Maximilian Kolbe Award.