Boys track and field: Team by team

SUN-GAZETTE FILE Qayyim Ali won a PIAA title in the high jump in 2015 as a sophomore.

CANTON

Head coach: Katie Steever.

Assistant coaches: Casey Aylesworth, Allen Westerbaan.

League: Northern Tier League.

Returning individual district placewinners: None.

Returning individual state qualifiers: None.

Roster: Seniors – Dakota Benson, Grayson Nybeck, Eric Schrader,

Juniors – Makay Gleckner, Connor Hess, Brandon Larson, Nate Schoonover, Camden Smith,

Sophomores – Chance Deljonavan, Josiah Gleckner, Aaron Sparling,

Freshmen – Alex Bagley, Kenny Biggs, Nate Landon, Carter Nybeck, Timmy Ward, Kayden Williams.

CENTRAL MOUNTAIN

Head coach: Robert Varholak (2nd season).

Assistant coaches: Lindsay Kalbach, Tom Zettle, Todd Desmond.

League: PHAC-I.

Returning individual district placewinners: Zach Frankhouser.

Returning PIAA qualifiers: None.

Roster: Avaun Anderson, Patrick Barner, Hunter Bean, Kullen Bechdel, Terry Bennett, Shae Cole, Austin Confer, William Confer, Preston Evey, Logan Fisher, Jack Fox, Zachary Frankhouser, Corbin Green, Jakob Haines, Sean Haines, Jaime Hoy, Noah Klingler, Vincent Kopysciansky, Nathan Laubscher, Dakota Lavalle, Alec Leuthold, Bryce Mansfield, Jooseph Moore, Bryce Neff, Ethan Neff, Justin Neff, Brennan Noll, Nicholas Noll, David Orndorf, James Riccardo, Dalton Rice, Owen Rinker, Kevin Smith, Matthew Storeman, Dunaven Torres, Bryce Wandell, Jacob Wasilko, Alexander Williams, Jonathon Williams, Ross Winner, Spencer Wochenfuss, Emre Yakut.

HUGHESVILLE

Head coach: Denise Gorini (first year).

League: HAC-II.

Returning individual district placewinners: Brenden Gardner.

Returning PIAA qualifiers: None.

Roster: Seniors – Johnny Merrifield, Levi Shaner, Cole Lesher, Braden Stahlnecker.

Juniors – Kade Heckel, Isacc Miller, Jacob Reynolds, Daulton Clarkson, Devon Busher, Daulton Myers, Gavin Steele, Luke Kepner.

Sophomores – Caleb Dixon, Brody Heller, Evan Stutzman, Justin Whitmoyer, Donte Bair, Jase Wright.

Freshmen – Justus Leighow, Austin Lewis, Ryan Swink, Ryan Bahr.

JERSEY SHORE

Head coach: Bob Fox (21st season).

Last year’s record: 6-1.

League: PHAC-I.

Returning individual district placewinners: Tyler Miller, Isaac Davis, Austin Breon, Chase Carpenter, Hunter Frantz, Elijah Shemory.

Returning PIAA individual qualifiers: Isaac Davis.

Roster: Seniors – Ethan Alexander, Connor Anderson, Harlan Baier, Hunter Bloom, Jon Brelsford, Paddy Delaney, Colton Miller, Tyler Miller, Tyler Somers, Alex Tobin, Dalyn Verne.

Juniors – Luke Bischof, Jake Bower, Austin Breon, Chase Carpenter, Jeremy Corson, Isaac Davis, Hunter Frantz, John Hamm, Marcus Hassinger, Hunter Mummert, Elijah Shemory, Jakob Sponenberg, Kevin Titus, Tyler Walk, Dominic Williams, Tyler Wirth, Mason Zondory.

Sophomores – Chase Butters, Nehemiah Eberhart, Matt Fausey, David Kramer, Coby Neece, Dan Paulhamus.

Freshmen – Tanner Allison, Lucas Corson, Alex Dincher, Max Ferguson, Joey Frantz, Jonah Hartman, Josh Malicky, Derek Marshall, Josh Nichols, Syphe Sewell, Seth Webb, Tyler Willits, Dan Wolfe, Micah Worth, Joseph Young.

LEWISBURG

Head coach: Michael Espinosa (first season).

Assistant coaches: Mike Farronato.

Last year’s record: 5-1.

League: PHAC-II.

Returning individual district placewinners: Donte Malone.

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Roster: Seniors – Peter Challman, David Gose, Harrison Gronlund, Collin Hummel, Dante Malone, Aiden McKinney, Hunter Murray, Davit Nguyen, Michael Permyashkin, Erik Temple, Zachary Tomcavage, Aaron Veloz, Brett Walker, Caughlen Watts, Zane Yoder.

Juniors – Joshua Bonner, Jarrett Bremigen, Nathan Gose, Derek Guissanie, Edward Harrington, Andrew Henry, Felix Hernandez, Sasha Hunter, Hayden Idom-Case, Lance Klinefelter, Ryan Nye, Leo Testa.

Sophomores – Ricky Ahir, Darren Baidoo, Angad Bhullar, Anhad Bhullar, Austin Blakeslee, Christian Coleman, Dylan Farronato, Owen Foreman, Michael Hernandez, Matthew Hoffman, Lucas Iudica, John Kennedy, Gabriel Koch, Tate Llanso, Roman Mercado-Bonanno, Westen Miller, Alexander Sabo, James Scott, Robert Sena, Afnan Shah, Michael Tiffin, Ryan Veloz, Coleman Witherite, Mason Wuerdeman.

Freshmen – Josh Abney, Zachary Allen, Zach Bedell, Riley Bremigen, Mark Challman, Joshua Gose, Hunter Grimes, Thomas Hetherington, Henry Hughes, Ramsey Kifolo, Peter Lantz, William Lowthert, Logan Moore, Aaron Moyer, Anton Permyashkin, Christopher Rawson, Collin Runyon, Kameron Schreffler, Noah Shabahang, Clayton Shaffer, Gavin Sheriff, James Thompson.

LOYALSOCK

Head coach: Matt Hill (fourth season).

Assistant coaches: Heather Holmes, Nicole Reed, Andrew Cook, Nick Hessert.

Last year’s record: 3-3.

League: PHAC-III.

Returning individual district placewinners: Matt Nickolaus, Ryan Sullivan, Quinn Serfass,

Returning PIAA individual qualifiers: Quinn Serfass.

Roster: Seniors – Edem Agbemabiese, Brooks Durand, Matt Loeh, Ian McCann, Ilan Quintana, Elijah Oliver, Gavin Reitz, Marcus Williams.

Juniors – Justin Downs, Nathan Fagnano, Logan Franquet, Simeon Krizan, Dylan MacKenzie, Sam Newton, Matt Nickolaus, Jay Richards, Nick Salvatori, Peyton Salvatori, Quinn Serfass, Ryan Sullivan.

Sophomores – Zach Stopper.

Freshmen – Connor Albaugh, Wyatt Bartley, Isaac Bower, Julian Fisher-Stopper, James Hammond, Alex Heiser, David Hutchinson, Yahya Kahn, Alejandro Quintana, Alex Reed, Ben Robbins, Devon Shank, Isaiah Stanley, Curtis Trowbridge, Darius Williams.

MILTON

Head coach: Tom Leeser (18th season).

Assistant coaches: Bryan Walter, John Wargo, Brad Rocco, Jonathan Dick, Heather Welch, Scott Shuck, Janice Leeser, Rod Harris, Ted Hartley, Herb Brown, Joe Stahley, Mike Mertz.

Last year’s record: 7-0, PHAC-II champions, District 4 Class AA champions.

League: PHAC-II.

Returning individual district placewinners: Eric Wilt, Tyler Leeser, Keayon Williams, Ryan Emery, Bishop Aikey, Brent Engleman, Colton Aikey.

Returning PIAA individual qualifiers: Tyler Leeser, Keayon Williams.

Roster: Seniors – Bishop Aikey, Ben Babakov, Ryan Emery, Brent Engleman, Chris Page, Kylar Pontius, Xavier Rodriguez, William Silva, Kainen Smith, Keayon Williams, Eric Wilt, Austin Young.

Juniors – Colton Aikey, Logan Baker, Liam DeBerry, Nick Doresky, Sam Galyavyev, Jalil Garrison, Tyler Leeser, Malachi Mosley, Deven Sanchez, Alex Yoder, Nathan Young.

Sophomores – Haiden DeBerry, Justin Gaugler, Kellan Guinn-Bailey, Lane Kitchen, Jose Leon, Zachary Phillips, Quaylin Rice, Nicolas Summers, Mario Ulloa, JanCarlos Villanueva.

Freshmen – Isaac Bartholomew, Hoyt Bower, Brendin Bridges, Robert Brown, Kenley Caputo, Dawson Geiser, Owen Keister, Owen Lilley, Ian Lilley, Colton Loreman, Spencer Mabus, Brent Mitch, Dylan Nicholas, Nevin Rauch, Joshua Rodriguez, Joseph Rodriguez, Jonah Snyder, Gavin Walker, Tanner Walter, Owen Yoder.

MONTGOMERY/MUNCY

Head coach: Connor Hunter (first year).

Assistant coaches: Ed Sampsell, Tracey Johnson, Charlie Hall, Skip Livingston, Clarissa Winter, Gus Spizzirri, Hugh Umpstead.

Returning individual district placewinners: Adam Dietrick.

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Roster: Seniors – Kohltin Bartlow, Adam Dietrick, Lucas Drick, Tyler Miller, Cameron St. James.

Juniors – Steven Baney, Jared Cowher, Joseph Edkin, Noah Eshenaur, Hunter Fidler, Jeffrey Herman, Corbin Hockanbruck, Ethan Litzelman, Bryce Phillips.

Sophomores – Christian Bossley, Colton Bower, Nate Cole, Logan Longsine, Justin Markle, Tyler Sampsell, Derek Scampone, James Yordy.

Freshmen – Eli Barbier, Devin Crooks, Benjamin Johnson, Kade Showers, Shawn Simmons.

MONTOURSVILLE

Head coach: Sean Walker (first year).

League: PHAC-II.

Returning individual district placewinners: Tom Shea, Riley Conboy, Anthony Washington, Dominick Caputo, Owen Keiss, Brycen Mussina, Josh Dinges.

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Roster: Seniors – Chris Bushyeager, Riley Conboy, Tyler Deters, Noah Fagnano, Ethan Lazorka, Brycen Mussina, Abdi Rodriguez, Tom Shea, Jarret Wagner, Joe Wentzler.

Juniors – Brenna Baier, Oleg Bohner, Josh Dinges, Isaiah Gingerich, Seth Griggs, Jonah Issacson, Owen Keiss, Jacob McDonald, Mason Mensinger, Asher Rehn, Jake Riedy, Michael Ryan, Sam Sacavage, Brian Shaffer, Anthony Washington, Caleb Weaver.

Sophomores – Dominick Caputo, Braden Cott, Gable Crebs, Kurtis Lentz, Ben Page, Devon Robinson, Jacob Shaffer.

Freshmen – Trevor Mann, Connor Mattie, Ian Plankenhorn, Edial Rodriguez, Jon Schaefer.

SOUTH WILLIAMSPORT

Head coach: Rob Houseknecht (first season).

Assistant coaches: Matt DeBlander, Kerry Taylor, Annie Fessler, Gregg Anthony, Patti Jones.

Last year’s record: 2-7.

League: PHAC-III.

Returning individual district placewinners: Hunter Crawley.

Returning PIAA individual qualifiers: Hunter Crawley.

Roster: Seniors – Hunter Crawley, Michael Gonzalez, Connor Rutan.

Juniors – Curtis Anthony, Aaron Bird, Chevy Bolay, Sam Faulkner, Dylan Gabrick, Dylan Gerber, Dalton Gough, Gideon Green, Jared Kelley, Shyler Kreitz, Connery McFadden, Griffinn Metzger, Lenny Webber.

Sophomores – Nate Almasy, Russell Branton, A.J. Flick, Jordan Flook, Chris Klem, Jorden Loner, Jake Lusk, Tayge Molino, Rion Withers.

Freshmen – Jimmy Brokaw-Stealey, Ethan Laudenslager, Oliver Matz, Curtis Sauers.

WARRIOR RUN

Head coach: Shaun Landis (11th year).

Assistant coaches: Jeremy Betz, Scott Hoffman, Corey Dufrene, Jared McHenry.

Last year’s record: 6-0, PHAC-III champions.

League: PHAC-III.

Returning individual district placewinners: Cassidy Hoffman, Isaac Miller, Keefer Goodspeed,

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Roster: Seniors – Josh Adams, Brett Bieber, Brock Blakeney, Hunter Confair, Jorge Guillen, Bryce Kessler, Isaac Miller, Collin Walburn.

Juniors – Isaiah Derr, Wyatt Fisher, Keefer Goodspeed, Tucker Hays, Cassidy Hoffman, Kylan Kurtz, Owen McManus, Andrew Shultz.

Sophomores – Steven Adams, Austin Hampton, Levi Kennel, Addison Magyar, Colton McCollum, Ryan Neamand, Michael Rafala, Austin Soltesz.

Freshmen – Tyler Barlet, Gavin Bland, Justis Brady, Samuel Crawford, Vincent Emery, Christian English, Zack Feerrar, Tyrese Hazzoum, Damien Moser, Jack Watkins.

WELLSBORO

Head coach: Elizabeth Hoover (third season).

Assistant coaches: Paul Hood.

League: Northern Tier League.

Returning individual district placewinners: None.

Returning PIAA individual qualifiers: None.

Roster: Seniors – Bobby Coolidge, Alex Freeman, Casey Hoover, Dupree Hosey, Gene Wagner, Devan Warner.

Juniors – Connor Brought, Alex Kozuhowski, Gabe Leach, Billy Miller, Chase Moser, Zach Trujillo, Devin Webster, Kyle Wilson.

Sophomores – Chance LaViolette, Aidan Perry, Brett Rudy, Isaac Wagner, Taylor Wheeler.

Freshmen – Tyren Wetzel.

WILLIAMSPORT

Head coach: Sam Belle

Assistant coaches: Bob Kraynak, Jeremy Steppe, Jason LaForme.

League: PHAC-I.

Returning individual district placewinners: Dante Wright, Michael Lingard, Treyson Potts, Jared Thompson, Tristan Connor, Tyler Holcomb, Kyle Miller, Cam Dickey, Qayyim Ali, Keith Jason, Connor Schramm, Isaiah Hankins, Sam Penman.

Returning PIAA individual qualifiers: Dante Wright, Tristan Connor, Qayyim Ali, Connor Schramm.

Roster: Seniors – Qayyim Ali, Rondell Carson, Nathaniel Casper Miller, Tristan Connor, Khalik Harmon, Christopher Harvey, Terrance Hillman, Jack Holmes, T.J. Hostrander, Keough Johnson, Michael Lingard, Curtis McAllister, Kyle Miller, Austin Murray, Tanner O’Connell, Connor Schramm, Dakato Shaffer, Ross Stebbins, Adam Wilk.

Juniors – Evan Barone, Jamaire Burget, Cam Dickey, Stephen Engel, Caden Fisher, Tyler Holcomb, Al-Tamar Jason, Keith Jason, Gabriel McKeon, Christopher Miller, Riley Musser, Sam Penman, Thomas Robinson, D’Angelo Strachon, Jared Thompson, Nathan Welch.

Sophomores – Joshua Bernocco, Dalton Biichle, Michael Gramley, Damian Hill, Yahushea Hill, Sam Hillman, Dominic Horn, Dominic Howard, Tucker Kreisher, Edward Lyon, Kyle Palmer, Treyson Potts, Tad Rentzel, Isaac Ritter, Cody Shope.

Freshmen – Ayden Bradley, Mitchell Epstein, Ethan Fisher, Jordan Francis, Colby Fulmer, Ryley Holcomb, Anthony Lorson, Owen Mahon, Gabriel Manetta, Samuel Nappi, Jose Ontiveros, Kyseem Smith, Ethan Williams.

COMMENTS