Week 11: High school football summaries and statewide scores

Selinsgrove 14,

Jersey Shore 7

Jersey Shore (7-4) 0 0 0 7 – 7

Selinsgrove (9-2) 0 7 0 7 – 14

Second quarter

SEL-Jarrett Inch 6 pass from Logan Leiby (Tyler Close kick), 10:35

Fourth quarter

JS-Hunter Frantz 13 pass from Elijah Shemory (Koby Peacock kick), 9:46

SEL-Ricky Cope 31 pass from Leiby (Close kick), 8:07

TEAM STATISTICS JS SEL

First downs 11 11

Rushes-yards 37-123 33-67

Pass-yards 66 133

Att-Comp-Int 8-15-2 12-21-0

Fumbles-lost 0-0 1-1

Penalties-yards 4-45 10-75

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING – Jersey Shore: Kyle Tomb, 25-110; Dawson Sechrist, 2-9; Shemory, 8-4; Kevin Titus, 2-0; Selinsgrove: Joe Kahn, 22-46; Leiby, 9-15.

PASSING – Jersey Shore: Shemory, 8-15-2, 66 yards, TD; Selinsgrove: Leiby, 12-21-0, 133 yards, 2 TDs.

RECEIVING – Jersey Shore: Frantz, 4-39, TD; Tomb, 1-11; Titus, 2-8; Sechrist, 1-8; Selinsgrove: Cope, 2-33, TD; Josh Nylund, 1-33; Inch, 5-31, TD; Tony Dressler, 2-19; Hunter Croman, 1-11; Kody Showers, 1-6.

Hazleton 28, Williamsport 27

Hazleton 7 14 0 7- 28

Williamsport 0 7 14 6- 27

1st Quarter

H- Damon Horton 1 yard run (Fabien kick), 5:55

2nd Quarter

H- Sparky Wolk 24 yard pass to David Smith (Fabien kick), 10:46

H- Wolk 20 yard pass to Adrian Otern (Fabien kick), 4:02

W- Latrelle Jackson 7 yard run (Girardi kick), 24.5

3rd Quarter

W- Blaze McClement 3 yard run (Girardi kick), 8:55

W- Joe Fagnano 8 yard pass to Tanner Esposito (Girardi kick), 1:47

4th Quarter

H- Wolk 73 yard pass to Horton (Fabien kick), 3:56

W- Fagnano 1 yard run (kick blocked), 1:06

TEAM STATISTICS H W

First downs 13 28

Rushes-yards 27-83 53-308

C-A-I 12-19-0 14-32-1

Passing yards 224 136

Penalties-yards 9-93 10-105

Fumbles-lost 2-1 2-0

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING: Hazleton- Damon Horton 9-36 TD; Adrian Otero 8-47; Ryan Wolk 10-0. Williamsport- Joe Fagnano 13-96 TD, Latrelle Jackson 20-137 TD; Blaze McClements 17-59 TD; Marcus Simmons 3-16.

PASSING: Hazleton- Ryan Wolk 12-19 224 3 TDs. Williamsport- Joe Fagnano 14-32 136 yards TD, Int.

RECEIVING: Hazleton- Damon Horton 3-124 TD; Adrian Otero 3-40 TD; David Smith 4-47 TD; Jacob Hunsinger 1-11. Williamsport- Marcus Simmons 8-74; Ethen Stryker 3-32; Tanner Esposito 3-38 TD; Latrelle Jackson 1-0.

RECORDS: Williamsport (7-4); Hazleton (7-4)

Montgomery 47, Bucktail 6

Bucktail 0 0 0 6 — 6

Montgomery 7 20 13 7 — 47

First quarter

M–Brayden Strouse 4 run (Rhyle Strausbaugh kick), 3:30.

Second quarter

M–Hunter Budman 7 run (kick failed), 10:35.

M–Tyler Shadle 59 pass from Strouse (Strausbaugh kick), 3:35.

M–Jensen Drick 43 punt return (Strausbaugh kick), 1:56.

Third quarter

M–Drick 21 run (pass failed), 10:23.

M–Trevor Kennedy 11 pass from Strouse (Strausbaugh kick), 3:22.

Fourth quarter

B–Gage Sutliff 1 run (run failed), 9:50.

M–Gage Yohn 1 run (Strausbaugh kick), 7:19.

TEAM STATISTICS B M

First downs 10 14

Rushes-yards 33-137 33-173

C-A-I 4-11-2 8-12-0

Passing yards 29 184

Total yards 166 357

Penalties-yards 7-51 4-20

Fumbles-lost 2-1 2-0

Punts-avg. 6-34.5 3-45.7

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING–Bucktail, Gage Sutliff 15-65; Tanner Riggle 9-65; Richard Perry 7-0; Kenny Winkelman 2-7. Montgomery, Hunter Budman 12-122; Eithan Marino 11-26; Jensen Drick 2-25; Brayden Strouse 3-3; Gage Yohn 2-3; Steven Prince 1-0; Kade Showers 1-(minus 1); Trevor Kennedy 1-(minus 5).

PASSING–Bucktail, Richard Perry 3-10-2 24; Tanner Riggle 1-1-0 5. Montgomery, Brayden Strouse 8-12-0 184.

RECEIVING–Bucktail, Gage Sutliff 1-9; Tanner Riggle 1-12; Logan Long 1-5; Liam Dwyer 1-3. Montgomery, Trevor Kennedy 3-57; Hunter BUdman 1-21; Jensen Drick 3-47; Tyler Shadle 1-59.

INTERCEPTIONS–Montgomery, Trevor Kennedy (1), Kalen Guyer (1).

SACKS–Montgomery, Tyler Shadle (1), Noah Eshenaur (0.5), Gage Yohn (0.5).

FUMBLE RECOVERIES–Montgomery, Dylan Ring (1).

RECORDS–Bucktail (4-7), Montgomery (6-5).

Wyalusing 22, Muncy 21

Wyalusing 0 0 6 16–22

Muncy 0 7 0 14–21

Second Quarter

M- Colby Alpaugh, 9 run – 53.8; PAT Kick Nathan Paisley

Third Quarter

W-Creighton Edsell, 3 run – 6:05; PAT blocked

Fourth Quarter

M-Good to Dylan Wilt, 7 pass – 10:43; PAT kick Paisley

W-Shane Fuhrey, 7 run – 7:05; Fuhrey 2 pt. pass to Will Martin

M-Kolby Moyer, 1 run – 4:19; PAT kick Paisley

W-Edsell 1 run ­­- :36; Fuhrey 2 pt. pass to Martin

TEAM STATISTICS W M

First Downs 25 17

Rushes-yards 47-193 32-162

Passing yards 112 44

Comp-Att-Int 13-24-1 6-18-2

Fumbles-lost 1-0 0-0

Penalties-yards 9-86 6-55

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING: Wyalusing – Creighton Edsell, 31-125, 2 TD; Shane Fuhrey, 11-66, TD; Will Martin 3-0; Riley God 1-3; Domanick Otis 1-(-1). Muncy – Coleman Good 11-100; Colby Alpaugh 14-52, TD; Michael Kustanbauter 5-8; Kolby Moyer 1-1, TD; Chad McElwee 1-1.

PASSING: Wyalusing – Shane Fuhrey 13-24-112; INT. Muncy – Coleman Good 6-16-44, TD; Kolby Moyer 0-2, INT

RECEIVING: Wyalsuing – Jon Morrison 4-43; Will Martin 6-43; Creighton Edsell 1-10; Calvin Burke 1-8; Riley God 1-0; Muncy – Christian Good 1-16; Kolby Alpaugh 1-6; Noah Gush 1-6; Michael Kustanbauter 1-5; Kolby Moyer 1-4.

INTERCEPTIONS: Wyalusing 1. Muncy 2.

RECORDS: Wyalusing 4-7; Muncy 7-4.

Southern 63,

NP Mansfield 28

North Penn-Mansfield (6-5) 12 8 0 6 – 26

Southern Columbia (11-0) 21 21 14 7 – 63

First quarter

SC – Tristan Heim 1 run (Elijah Hoffman kick)

NP – Dylan Wesneski 9 pass from Brent Burleigh (kick failed)

SC – Anthony Scicchitano 14 pass from Stone Hollenbach (Hoffman kick)

SC – Gaige Garcia 5 run (Hoffman kick)

NP – Brendan Hill 78 pass from Burleigh (pass failed)

Second quarter

SC – Preston Zachman 34 pass from Hollenbach (Hoffman kick)

NP – Wesneski 48 pass from Burleigh (Sawyer Freeman pass from Burleigh)

SC – Scicchitano 5 interception return (Hoffman kick)

SC – Garcia 1 run (Hoffman kick)

Third quarter

SC – Heim 9 run (Hoffman kick)

SC – Garcia 26 run (Hoffman kick)

Fourth quarter

SC – Ty Roadarmel 4 run (Hoffman kick)

NP – Garrett David 4 run (run failed)

Team Statistics NP SC

First downs 13 21

Rushes-net yards 31-43 42-327

Yards passing 214 147

(Comp.-Att.-Int) 19-27-1 12-17-1

Fumbles-lost 4-1 2-1

Penalties-yards 3-25 6-55

Punts-avg. 4-30.5 1-33.0

Individual stats

RUSHING: North Penn – David 5-41, TD; Isaac Way 3-15; Kipp Hillson 6-15; Hill 8-12; Judson Wise 1-3; Austin Frost 1-(-2); Wesneski 1-(-5); Naseer Burzak 1-(-6); team 1-(-14); Burleigh 4-(-16). Southern – Garcia 16-187, 3 TDs; Rodarmel 5-59, TD; Cox 6-41, TD; Heim 6-32, 2 TDs; Cade Linn 2-10; Nate Crowl 1-6; Hollenbach 5-3; Zachman 1-(-3).

PASSING: North Penn – Burleigh 19-27-1-21, 3 TDs. Southern – Hollenbach 12-17-1-147, 2 TDs.

RECEIVING: North Penn – Wesneski 10-95, 2 TDs; Nick Kasper 5-35; Hillson 2-10; Hill 1-78, TD; Burzak 1-1. Southern – Zachman 6-82, TD; Garcia 3-24; Heim 2-27; Schiccatano 1-14, TD.

INTERCEPTIONS: North Penn – Frost. Southern – Scicchitano.

Line Mountain 14, Wellsboro 13

Wellsboro 0 0 7 6 — 13

L.M. 0 14 0 0 — 14

Second quarter

LM–Derk 40 pass from Herb (Jaron Renn kick), 10:05.

LM–Cregger 54 pass from Herb (Penn kick), 6:56.

Third quarter

W–Quinn Henry 81 punt return (Nic Ingerick kick), 8:44.

Fourth quarter

W–Hauser 1 run (kick blocked), 9:35.

TEAM STATISTICS W LM

First downs 12 10

Rushes-yards 44-235 30-87

C-A-I 3-16-1 9-23-2

Passing yards 9 192

Total yards 244 269

Penalties-yards 4-30 5-35

Punts-avg. 3-44.0 7-36.7

PASSING–Wellsboro, Quinn Henry 1-10-1 3; Brent English 2-6-0 6. Line Mountain, Evan Herb 9-23-2 192.

RUSHING–Wellsboro, Quinn Henry 19-127; Chase Moser 9-16; Aidan Hauser 12-80; Alex Kozuhowski 2-13; Brent English 2-(minus 1). Line Mountain, Breven Derk 1-0; Colby Scott 9-41; Herb 3-(minus 1); Tyler Boyer 20-47.

RECEIVING–Wellsboro, Moser 2-1; Kozuhowski 1-8. Line Mountain, Derk 5-83; Brenden Cregger 4-99.

Mount Carmel 28,

South Williamsport 14

Mount Carmel 7 14 7 0 — 28

South Williamsport 0 7 7 0 — 14

First quarter

MC–John Ayres 4 run (Rosolino Mangiapane kick), 7:51

Second quarter

MC–C.J. Reichard 82 INT return (Mangiapane kick), 8:17

MC–Shane Weidner 24 run (Mangiapane kick), 5:37

SW–Gideon Green 4 run (Dean Seman kick), 1:54

Third quarter

SW–Gideon Green 2 run (Seman kick), 6:32

MC–Weidner 4 run (Mangiapane kick), 1:41

TEAM STATS MCA SW

First downs 16 15

Rushes-yds 44-257 47-207

Com-att-int 0-3-0 2-16-3

Pass yards 0 87

Total yards 257 294

Fumbles-lost 1-0 0-0

Penalties-yards 4-48 5-36

INDIVIDUAL STATISTICS

Rushing–Mount Carmel, John Ayres, 24-146, TD; Shane Weidner, 9-80, 2 TDs; C.J. Reichard, 3-21; Tommy Reisinger, 6-14; Manus McCracken, 1-2; Team, 1-(-6). South Williamsport, Gideon Green, 36-175, 2 TDs; Luke Winner, 2-13; Ashton Martin, 6-10; A.J. Flick, 3-9.

Passing–Mount Carmel, Tommy Reisinger, 0-3-0. South Williamsport, A.J. Flick, 2-15-2, 87yds.; Hunter Finn, 0-1-1.

Receiving–Mount Carmel, None. South Williamsport, Chevy Bolay, 1-55; Ashton Martin, 1-32.

Interceptions–Mount Carmel, Michael Cuff (2); C.J. Reichard.

RECORDS: South Williamsport (9-2); Mount Carmel (7-4).

STATEWIDE SCORES

Academy Park 39, Chichester 12

Bangor 22, Northwestern Lehigh 20

Berks Catholic 28, Wyomissing 0

Bermudian Springs 40, Biglerville 0

Berwick 42, Wyoming Area 0

Bishop Carroll 35, St. Josephás Catholic 0

Boyertown 48, Erie East 20

Camp Hill 46, Camp Hill Trinity 21

Carlisle 47, Chambersburg 21

Cedar Cliff 17, Susquehanna Township 14

Cedar Crest 49, Lampeter-Strasburg 27

Central Martinsburg 21, Tyrone 10

Clarion 55, Brookville 12

Cocalico 63, Solanco 28

Dallastown Area 40, Red Lion 27

Delone 54, Hanover 0

Donegal 54, Annville-Cleona 6

East Pennsboro 42, Boiling Springs 20

Elizabethtown 70, Ephrata 6

Exeter 42, Daniel Boone 0

Fleetwood 62, Kutztown 6

Gateway 40, Woodland Hills 28

Gettysburg 30, West York 13

Governor Mifflin 51, Conrad Weiser 0

Harrisburg B, McDevitt 60, C. Dauphin East 10

Hempfield 59, Lebanon 48

Kennard-Dale 49, Columbia 0

Kiski School 58, Linsly, W.Va. 20

Littlestown 28, Fairfield 12

Lower Dauphin 48, Hershey 6

Manheim Central 70, Garden Spot 14

Manheim Township 62, Penn Manor 14

McKeesport 22, West Allegheny 21

Milton Hershey 21, Palmyra 9

Muhlenberg 31, Reading 7

Nanticoke Area 58, Holy Redeemer 12

Northampton 34, Pottstown 22

Northeastern 44, New Oxford 6

Northern Lebanon 21, Lancaster Catholic 14

Northern York 49, West Perry 33

Northwest Area 31, Bloomsburg 30, 3OT

Penn-Trafford 28, Fox Chapel 21

Pennridge 24, Quakertown 0

Pequea Valley 28, ELCO 27

Perkiomen School 29, St. Andrewás, Del. 7

Red Land 35, Mechanicsburg 13

Schuylkill Valley 13, Hamburg 7

Shippensburg 27, Big Spring 21

South Western 24, Spring Grove 7

State College 31, Central Dauphin 10

Susquehannock 24, Dover 17

Twin Valley 35, Greencastle Antrim 0

Upper St. Clair 6, Franklin Regional 3

Warwick 66, Lancaster McCaskey 28

Waynesboro 21, Mifflin County 14

West Lawn Wilson 52, Conestoga Valley 21

Wilmington Friends, Del. 48, Morrisville 0

York 26, Central York 19

York Suburban 26, Eastern York 6

Class 1A District 5

First Round

Northern Bedford 28, Shade 12

Windber 49, North Star 0

Class 1A District 6

First Round

Claysburg-Kimmel 27, Penns Manor 8

Purchase Line 43, United 22

Class 1A District 7

First Round

California 51, Bishop Canevin 7

Carmichaels 28, Western Beaver 8

Clairton 41, Summit Academy 18

Jeannette 49, Monessen 0

Our Lady Of Sacred Heart 52, Springdale 26

Rochester 39, West Greene 14

Union Area 30, Fort Cherry 21

Class 1A District 9

First Round

Coudersport 44, Clarion-Limestone 40

Redbank Valley 15, Otto-Eldred 8

Class 1A

District 11

Tri-Valley 17, Pottsville Nativity 7

Williams Valley 56, Marian Catholic 21

Class 1A

District 1

Old Forge 29, Lackawanna Trail 22

Class 1A

District 4 Semifinal

Montgomery 47, Bucktail 6

Wyalusing 22, Muncy 21

Class 2A District 10

First Round

Greenville 63, Northwestern 19

Reynolds 32, Iroquois 13

Sharpsville 56, Seneca 14

Wilmington 48, Maplewood 14

Class 2A District 11

First Round

Palmerton 42, Catasauqua 15

Schuylkill Haven 62, Mahanoy Area 26

Class 2A District 1

First Round

Philadelphia West Catholic 50, Bristol 6

Class 2A District 2

First Round

Carbondale 30, Lakeland 20

Dunmore 34, Mid Valley 13

Class 2A District 4

Quarterfinal

Central Columbia 20, Towanda 6

Line Mountain 14, Wellsboro 13

Mount Carmel 28, South Williamsport 14

Southern Columbia 63, North Penn-Mansfield 26

Class 2A District 7

First Round

Avonworth 21, Charleroi 12

Burgettstown 31, Neshannock 28

East Allegheny 28, Mohawk 14

Elwood City Riverside 34, Frazier 0

Pittsburgh North Catholic 35, Brentwood 7

Serra Catholic 27, Bethlehem Center 20

Steel Valley 42, Laurel 13

Washington 42, Freedom 9

Class 2A District 9

First Round

Kane Area 28, Brockway 14

Class 3A District 2

First Round

Lake-Lehman 27, Western Wayne 26, OT

Scranton Prep 42, Wilkes-Barre Meyers 0

Class 3A District 4

First Round

Danville 54, Mifflinburg 24

Loyalsock 35, Lewisburg 24

Class 3A District 7

Quarterfinal

Aliquippa 48, South Park 12

Beaver Area 40, Elizabeth Forward 20

Quaker Valley 51, Derry 29

Seton-LaSalle 35, Freeport 18

Class 4A District 12

First Round

Bartram 22, West Philadelphia 0

Imhotep Charter 53, Latin Charter 8

Class 4A District 1

Semifinal

Pottsgrove 33, Interboro 8

Class 4A District 2

First Round

Berwick, La. 42, Wyoming Area 0

North Pocono 48, Pittston Area 15

Valley View 51, Crestwood 0

Wilkes-Barre Coughlin 28, Dallas 0

Class 4A District 4

Semifinal

Selinsgrove 14, Jersey Shore 7

Shikellamy 41, Athens 7

Class 4A District 5,6 or 9

Semifinal

Bellefonte 62, Clearfield 21

Greater Johnstown 35, Bradford 13

Class 4A District 7

Quarterfinal

Belle Vernon 42, Mars 7

Montour 35, New Castle 31

South Fayette 35, West Mifflin 0

Thomas Jefferson 42, Trinity 0

Class 5A District 11

Semifinal

Southern Lehigh 48, East Stroudsburg South 19

Whitehall 56, East Stroudsburg North 7

Class 5A District 12

Quarterfinal

Gratz 47, Olney Charter 6

Mastery Charter North 6, Frankford 3

Class 5A District 1

First Round

Marple Newtown 42, Oxford 13

Springfield Delco 38, Penncrest 0

Strath Haven 24, Bishop Shanahan 21

Unionville 42, Glen Mills 8

Upper Dublin 27, Radnor 21

Upper Moreland 57, Sun Valley 30

West Chester Rustin 48, Great Valley 17

Class 5A District 2

First Round

Wyoming Valley West 63, Abington Heights 14

Class 6A District 11

Quarterfinal

Bethlehem Freedom 26, Emmaus 15

Easton 35, Nazareth Area 7

Parkland 36, Bethlehem Liberty 23

Pocono Mountain West 34, Stroudsburg 20

Class 6A District 12

Quarterfinal

LaSalle 45, Philadelphia Roman Catholic 0

Philadelphia Central 20, South Philadelphia 12

Philadelphia Northeast 47, Martin Luther King 20

St. Joseph’s Prep 41, Father Judge 7

Class 6A District 1

First Round

Coatesville 51, Harry S. Truman 22

Downingtown East 42, Owen J Roberts 13

Garnet Valley 32, Central Bucks West 13

Neshaminy 42, Spring-Ford 21

Pennridge 24, Quakertown 0

Pennsbury 17, Central Bucks South 0

Perkiomen Valley 38, Penn Wood 30

Class 6A District 2 or 4

Semifinal

Delaware Valley 49, Scranton 28

Hazleton Area 28, Williamsport 27

Class 6A District 6,8 or 10

Semifinal

Erie High 35, Erie McDowell 34

Class 6A District 7

Quarterfinal

North Allegheny 38, Mount Lebanon 14

Penn Hills 30, Bethel Park 28

Pine-Richland 49, Norwin 14

Pittsburgh CC 27, Peters Township 20

Class 6A District1

First Round

North Penn 41, Haverford 26

Class AA

District 6

Ligonier Valley 50, West Shamokin 26

Westmont Hilltop 29, Bellwood-Antis 28

COMMENTS