Poirier’s 19 lifts Wellsboro

In girls basketball, Emma Poirier led Wellsboro to a 46-16 win over Canton on Tuesday. Poirier finished the game with 19 points,. Cathryn Brought had 15 points and seven steals. Tamara Hess led Canton with six points.

North Penn-Liberty fell to Towanda, 78-34. Taylor Thompson led Liberty with 10 points. Towanda had four players in double-digit scoring, Hannah Chandler led the way with 21 points.

After a 25-ponint second half, CV was able to pull away from Athens, 41-32. Makayla Vargeson and Karmen Short each had 11 points for CV.

• In boys basketball, Sam Carpenter (11), Justin Metzger (10) and Trace Neary (11) all finished in double figures and were at the head of a stout Griffins defense to lead Sullivan County to a convincing, 63-14 victory over Montgomery. Sam Carpenter also finished with a game-high six assists.

Gerald Ross netted 30 points, four shy of his career-best, and Bam Brima had a near double-double, finishing with nine points and 10 boards to lead Loyalsock to a 74-42 victory over Central Columbia.

Hughesville knocked down eight three pointers and Garrett Boyer had a team-high 12 points, but the Spartans fell at the hands of Mount Carmel, 71-41.

Twelve out of 13 players reached the scoring column, including a game-high 18 points from Austin Loe, to lead Montoursville to a 75-25 over Midd-West.

Lewisburg defeated Milton in overtime, 45-42. Milton was led by Eric Counsil’s 18 points and the Green Dragons received a 14-point effort from Ben Liscum.

Bucktail defeated Benton, 49-32. Gabe Conway led the Bucks with 14 points.

South Williamsport fell to Bloomsburg, 60-40. Pete Sinibaldi put up 22 points for South.

Jersey Shore fell to Danville, 71-37. Nate Ewing led the Bulldogs with 12 points.

Justis Brady scored 18 points for Warrior Run, Denver Beachel had 11 and Ahmahd Keyes added 10, but the Defenders lost to Southern Columbia, 69-52.

• Quenten Gonzalez and Gavin Livermore each picked up decision victories in Montoursville’s 53-21 win over Warrior Run in high school wrestling. Gonzalez defeated Logan Witmer, 11-8, at 132 pounds, and Livermore scored a 4-2 win over Jackson Welliver at 182.

Canton defeated South Williamsport, 44-28. Canton’s Derek Atherton-Ely (182 pounds), Trevor Williams (285) and Isaach Landis (113) all won by pin. South’s Lane Lusk earned a major decision victory at 152, 12-4, over Tyler Klouser.

Williamsport defeated Shikellamy, 39-34. Williamsport received pins from Ethan Williamson (285), Braden Bower (113), Riley Boer (120), Carter Dawson (126) and Riley Hilner (132).

• In girls swimming, Lewisburg lost to Danville, 100-83. Lewisburg’s Lauren Michaels won the 200 free and 100 back and helped the 200 medley team earn a victory.

Montoursville lost to Shamokin, 80-54. Hannah Albert, Kerrigan Hartsock, Abby Waltz and Jesie Hannah won the 200 medley relay for the Warriors in 2:18.02.

Taylor Flemming, Taylor Watkins and Meaghan Keegan each picked up individual wins, with Flemming and Keegan helping their respective relay teams to victories in a 111-55 rout of Central Columbia.

• In boys swimming, Danville beat Lewisburg, 99-80. Christian Coleman swam a 22.28 in the 50 free to win and earned a win in the 100 fly in 56.40.

Montoursville defeated Shamokin, 104-13. Angelo Silvagni earned victories in the 200 free (2:01.00) and 100 back (1:08.03). Sam Jordan won the 100 breast in 1:16.03.

Central Columbia defeated Jersey Shore, 124-41. Alex Butzler picked up two individual victories, winning the 100 fly and the 50 free.

• In college wrestling, Penn State wrestler Bo Nickal was named the Big Ten Wrestler of the Week for the week ending January 6, 2019.

Nickal earns Penn State’s second weekly honor of the 2018-19 season.

Wellsboro 46, Canton 16

WELLSBORO (46)

Jena Boyce 1 0-0 2; Cathyrn Brought 6 0-0 15; Emma Poirier 8 1-2 19; Heidi Zuchowski 1 0-0 2; Bailey Monks 1 0-0 2; Liza Manning 2 2-3 6. Totals 19 3-5 46.

CANTON (16)

Elle Binford 1 2-2 4; Kaitlyn Krise 1 0-0 2; Tamara Hess 2 1-2 6; Hailey Wesneski 0 0-1 0; Reagan Kelley 0 2-2 2; Courtney Weiskopf 1 0-0 2. Totals 5 5-7 16.

Wellsboro 6 12 17 11–46

Canton 3 9 2 2–16

3-point goals: Wellsboro 5 (Brought 3, Poirier 2), Canton 1 (Hess 1).

Records: Wellsboro (4-6), Canton (5-5). Next game: Athens at Wellsboro, Saturday, 6 p.m.; Canton at Towanda, Thursday, 6 p.m.

Towanda 78,

North Penn-Liberty 34

TOWANDA (78)

Hannah Chandler 10 1-2 21; Amanda Horton 6 0-4 15; Porschia Bennett 2 1-4 5; Kenadie Packard 0 1-2 1; Erin Barrett 5 0-1 11; Syd Scoonover 3 0-1 6; Cearra McLinko 5 2-2 14; Taylor Parker 2 1-2 5. Totals 33 6-18 78.

N.P.-LIBERTY (34)

Shelby Alexander 0 1-4 1; Eva Rice 2 1-2 5; Emily Kreger 1 0-0 2; Taelyn Brown 2 0-2 4; Ayana Mase 3 1-2 7; Ryann Upham 0 0-1 0; Emma Williams 1 1-2 3; Isabella Clark 1 0-3 2; Taylor Thompson 2 6-10 10; Meghan Callister 0 0-2 0. Totals 12 10-28 34.

Towanda 19 20 20 9–78

N.P.-Liberty 13 7 6 8–34

3-point goals: Towanda 5 (Horton 3, McLinko 2), North Penn-Liberty 0.

Records: North Penn-Liberty (0-6). Next game: North Penn-Liberty at Northeast Bradford, Saturday, 2:30 p.m.

CV 41, Athens 32

ATHENS (32)

Kayleigh Miller 7 0-0 15; Haley Barry 4 1-2 9; Megan Collins 1 0-0 2; Rachel Stephens 1 0-0 2; Caydence Macik 1 20-3 4. Totals 14 3-5 32.

CV (41)

Kailtyn Streeter 2 2-3 6; Kailey Wells 2 1-2 5; Delaney Doan 0 2-4 2; Abby Ackley 1 0-1 2; Makayla Vargeson 4 2-5 11; Karmen Short 3 5-10 11; Jessie Hummel 2 0-2 4. Totals 14 12-27 41.

Athens 11 7 8 6–32

CV 6 10 10 15–41

3-point goals: Athens 1 (Miller 1), CV 1 (Vargeson 1).

Records: CV (2-5). Next game: CV at North Penn-Mansfield, 1/17, 6.

BOYS BASKETBALL

Sullivan County 63, Montgomery 14

MONTGOMERY (14)

Logan Ameldia 3 0-0 8, Steven Prince 0 0-0 0, Owen Smith 0 0-0 0, Kalen Guyer 1 0-2 2, Vaughan Ault 2 0-0 4, Coltin Hans 0 0-0 0, Austin Hans 0 0-0 0, Brent Leon 0 0-0 0. Totals: 6 0-2 14.

SULLIVAN COUNTY (63)

Justin Metzger 5 0-0 10, Omar Rubio 1 0-0 2, Alex Schweitzer 1 1-2 3, Jaylon Thomas 2 1-1 5, Evan Schweitzer 1 0-0 2, Bryon Fitzgerald 1 0-0 2, Will Kiner 2 2-2 6, Nate Hansen3 1-1 7, Trace Neary 4 0-0 11, Sam Carpenter 4 2-2 11, Dave Pardoe 2 0-0 4. Totals: 26 7-8 63.

Montgomery 4 5 3 2–14

Sullivan County 21 18 14 10–63

3-point goals: Montgomery 2, (Ameldia 2). Sullivan County (Neary 3, Carpenter 1).

JV score: Sullivan County, 57-16. High scorer: Will Kiner, SC, 16.

Records: Sullivan (5-7). Montgomery (0-9). Next game: Sullivan vs. Muncy, Friday. 8 p.m.

Loyalsock 74,

Central Columbia 42

CENTRAL COLUMBIA (42)

Eli Morrison 1 0-0 2, Luke Zeisloft 1 1-1 3, Brendon Gregory 1 0-0 2, Trae Devlin 3 0-0 6, Cole Heintzelman 0 0-0 0, Zander Bradley 2 0-0 4, Dylan Harris 3 1-2 7, Garrett Carter 1 1-2 3, Jared Verse 1 0-2 2, Dominic Coombe 5 3-4 13, Totals 18 6-11 42.

LOYALSOCK (74)

Connor Watkins 5 0-2 10, Gerald Ross 13 1-2 30, Bam Brima 4 1-3 9, Anthony Pastore 1 0-0 3, Aiden Gair 2 0-0 5, Dane Armson 1 2-2 4, Idris Ali 1 0-0 2, Saraj Ali 1 0-0 2, Dominic Jennings 1 0-0 3, Chase Cavanaugh 1 0-0 2, Eli Gair 2 0-0 4. Totals 32 4-9 74.

Central Columbia 10 14 6 12–42

Loyalsock 22 17 20 15–74

3-point goals: Loyalsock, 6 (Ross 3, Pastore 1, Gair 1, Jennings 1).

JV score: Loyalsock, 69-54. High scorer: Julian Wilson, L, 13.

Records: Loyalsock (10-1), Central Columbia (8-2). Next game: Loyalsock at Midwest, Friday.

Mount Carmel 71, Hughesville 41

MOUNT CARMEL (71)

Balichik 8 1-2 20, Evert 1 0-0 2, Demko 0 0-2 0, Pupo 0 0-0 0, James 8 3-6 20, Ayres 1 0-0 2, Reisinger 9 1-1 19, Renno 2 0-0 5, Hood 1 0-0 3. Totals: 30 5-11 71.

HUGHESVILLE (41)

Clayton Poust 0 0-0 0, Isaiah Savage 1 0-0 3, Justin Leighow 2 0-0 5, Devin Maciejewski 1 0-0 2, Devon Braden 2 2-2 6, Steele Evangelesti 1 0-0 3, Austin Sheatler 0 0-0 0, Ethan Snyder 0 0-0 0, Austin Long 1 0-0 2, Blake Sherwood 2 0-0 5, Ryan Bahr 0 0-2 0, Nick Trevouledes 1 0-0 2, Mike Dylina 0 0-0 0, Garrett Boyer 4 0-2 12, Steve Milheim 0 1-2 1, Anthony Machi 0 0-0 0. Totals: 15 3-8 41

Mount Carmel 19 24 14 14–71

Hughesville 10 15 9 7–41

3-point goals: Mount Carmel, 6 (Balichik 3, James 1, Renno 1, Hood 1). Hughesville 8, (Boyer 4, Sherwood 1, Evangelesti 1, Leighow 1, Savage 1).

JV score: Mount Carmel, 57-49. High scorer: Boyer, H, 17; Puppo, H, 14.

Records: Hughesville, (4-4). Next game: Hughesville at Southern Columbia, Thursday.

Montoursville 75,

Midd-West 25

MONTOURSVILLE (75)

Eddie Rodriguez 1 0-1 2, Josh Burger 1 0-0 2, Peyton Mussina 2 3-3 8, Dylan Bower 6 2-5 14, Wyatt Nettling 2 0-1 4, Zach Mallery 1 1-2 3, Brandon Good 0 2-2 2, Jake Simms 1 0-0 2, Hunter Shearer 4 1-2 13, Austin Loe 8 2-2 18, Isaac Barrett 2 0-0 5, Joel Verrico 1 0-0 2. Totals: 29 11-18 75

MIDD-WEST (25)

Keenan Dretz 1 0-0 2, Josue Rodriguez 1 2-2 5, Hunter Wolfley 3 0-2 6, Chase Mattern 1 0-0 2, Marc Piccioni 3 1-2 7, Canyon Veigler 1 0-0 3, Derex Master 0 0-2 0. Totals: 10 3-8 25.

Montoursville 13 20 30 12–75

Midwest 8 4 11 2–25

3-point goals: Montoursville 6, (Shearer 4, Mussina 1, Barrett 1). MW 2 (Rodriguez 1, Veigler 1).

JV score: Montoursville, 49-32. High scorer: Payton Mussina, Montoursville, 12.

Records: Montoursville (7-2). Next game: Montoursville at Milton, Friday.

Bucktail 49, Benton 32

BENTON (32)

Nate Watson 1 1-12 3; Jacob Martin 2 0-0 4; Aidyn Chopin 1 1-2 3; James Dilossi 2 1-2 5; Josh Remley 1 1-2 3; Derek Buck 1 1-2 3; Max Steward 3 1-1 7; Brayden Shores 0 4-6 4. Totals 11 10-17 32.

BUCKTAIL (49)

Devin Serafini 3 1-2 8; Richard Perry 2 0-0 4; Gavin Becker 2 0-2 6; Dylan Cross 1 0-0 2; Ty Snyder 1 0-0 2; Alex Intallura 3 0-0 6; Gabe Conway 3 8-10 14; Zach Pick 2 0-0 5; Darrin Bruno 1 0-0 2. Totals 18 9-14 49.

Benton 6 4 8 14–32

Bucktail 17 13 15 4–49

3-point goals: Bucktail 4 (Becker 2, Serafini 1, Pick 1).

Records: Bucktail (4-4). Next game: St. John Neumann at Bucktail, Thursday, 6 p.m.

Bloomsburg 60,

South Williamsport 40

BLOOMSBURG (60)

Tyson McGill 1 0-0 2; Blaise Hock 1 0-2 2; Adam McGinley 2 0-0 4; Cade Klinger 5 4-6 14; Osiris Hemphill 1 0-0 3; Aiden Klinger 4 4-4 12; Owen Lewis 2 0-0 4; Ellis Aikey 1 0-2 2; Gabe Saylor 0 0-4 0; Williams McGinley 1 0-0 2; Evan Long 9 0-3 15. Totals 23 11-21 60.

SOUTH WILLIAMSPORT (40)

Ethan Laudenslager 1 1-2 3; Cole Lentz 2 3-6 9; Pete Sinibaldi 9 0-1 22; Ryan Weinhoffer 0 2-3 2; Evan Laudenslager 2 0-0 4; Spencer Karasak 0 0-2 0. Totals 14 6-14 40.

Bloomsburg 9 14 20 17–60

South Williamsport 8 10 8 14–40

3-point goals: Bloomsburg 0, South Williamsport 6 (Sinibaldi 4, Lentz 2).

Records: South Williamsport (5-5). Next game: South Williamsport at Mount Carmel, Firday, 6 p.m.

Danville 71, Jersey Shore 37

DANVILLE (71)

Coleman Cash 14 0-2 11; Shane Kosick 7 3-14 17; Peyton Riley 4 0-0 10; Mavin James 1 0-0 2; Dyson Howard 3 1-2 7; Colin Holcombe 2 0-0 4; Colton Sidler 3 1-1 7; Jack Smith 1 0-0 2; Mitch Vandenheuvel 1 0-0 2; KJ Riley 1 0-0 2; Jagger Dressler 0 0-1 0; Dante Howard 1 0-0 3; Patrick Yost 2 0-4 2. Totals 30 5-14 71.

JERSEY SHORE (37)

Aaron Best 1 0-0 2; Tanner Lorson 2 2-6 6; Cayden Hess 1 1-2 3; Nate Ewing 4 3-4 12; Alex Carpenter 0 0-2 0; Sean Anderson 1 0-0 2; Cameron Holt 1 0-0 2; Trevor Gee 3 1-2 7; Cody Hamilton 0 1-2 1; Logan Bailey 1 0-0 2. Totals 14 8-18 37.

Danville 12 20 16 23–71

Jersey Shore 3 14 10 10–37

3-point goals: Danville 6 (Cash 3, P. Riley 2, D. Howard 1), Jersey Shore 1 (Ewing 1).

Records: Jersey Shore (5-4). Next game: Central Mountain at Jersey Shore, Friday, 6 p.m.

Southern Columbia 69, Warrior Run 52

SOUTHERN COLUMBIA (69)

Julian Fleming 10 1-2 24; Tobias Walden 7 0-0 15; Liam Kleban 4 0-0 11; Joey Szuler 1 0-0 2; Jared Ebersol 1 0-0 2; Damian Ares 7 0-0 15. Totals 30 1-2 69.

WARRIOR RUN (52)

Braden Bomberger 1 0-0 2; Remington Corderman 1 0-2 2; Justis Brady 7 0-2 18; Ahmahd Keyes 5 0-0 10; Denver Beachel 4 2-3 11; Anthony Madilia 1 0-0 3; Kade Anzulavich 2 1-2 6. Totals 21 3-9 52.

Southern Columbia 15 20 18 16–69

Warrior Run 11 9 9 23–52

3-point goals: Southern Columbia 8 (Fleming 3, Kleban 3, Walden 1, Ares 1), Warrior Run 7 (Brady 4, Beachel 1, Madilia 1, Anzulavich 1).

JV score: Southern Columbia, 62-45. High scorers: Connor Gallagher, SC, 14; Remington Corderman, WR, 12.

Records: Warrior Run (3-6). Next game: Warrior Run at Bloomsburg, Friday, 6 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Montoursville 53,

Warrior Run 21

106: Kayden Frame, M, pinned Kaden Majcher, 4:28. 113: Xan Oberheim, M, pinned Landan Kurtz, 4:38. 120: Noah Hunt, WR, pinned Lucas Sherwood, 1:46. 126: Broc Lutz, M, pinned Jaiden Hanford, 0:54. 132: Quenten Gonzalez, M, dec. Logan Witmer, 11-8. 138: Nathan Michael, WR, dec. Wyatt Dewald, 6-2. 145: Jake Dinges, M, pinned Damein Moser, 5:24. 152: Emery Balint, M, pinned Grady MIller, 0:51. 160: Cael Crebs, M pinned Ethan Litchard, 0:19. 170: Dylan Bennett, M, tech. fall Sam Crawford, 15-0. 182: Gavin Livermore, M, dec. Jackson Welliver, 4-2. 195: Austin Witmer, WR, won by forfeit. 220: Cameron Wood, M, pinned Hoyt Bower, 1:13. 285: Caleb Long, WR, pinned Sawyer O’Connor, 3:30.

Canton 44, South Williamsport 28

182: Derek Atherton-Ely, C, pinned Sam Hostrander, 2:49. 195: Carter Route, C, by forfeit. 220: Conner Davis, C, by forfeit. 285: Trevor Williams, C, pinned Michael Fioretti, 3:35. 106: Robert Gardner, SW, by forfeit. 113: Isaac Landis, C, pinned Harley Antram,3:14. 120: Miah Lehman, C, by forfeit. 126: Double forfeit. 132: Landon Lorson, SW, by forfeit. 138: Masen Lane, SW, by forfeit. 145: Spencer Marquardt, SW, by forfeit. 152: Lane Lusk, SW, maj. dec. Tyler Klouser, 12-4. 160: Christian Ward, C, dec. Nathan Conser, 6-0. 170: Garrett Storch, C, tech fall Chantz McCloskey, 18-2, 5:34.

Williamsport 39,

Shikellamy 34

160: Anthony Robinson, W, by forfeit. 170: Jermez Herring, S, dec. Chase Nye, 11-7. 182: Isaiah Betz, S, pinned Cale Cooklin, n/a. 195: Evan Bingaman, S, pinned Dade Splain, n/a. 220: Adam Young, S, dec. Charles Crews, 7-1. 285: Ethan Williamson, W, pinned Conell Fain, n/a. 106: Hunter Beaver, S, pinned Austin Stugart, n/a. 113: Braden Bower, W, pinned Caleb Yoder, n/a. 120: Riley Boer, W, pinned Damian Wolfe, n/a. 126: Carter Dawson, W, pinned Coltyn Sempko, n/a. 132: Riley Hilner, W, pinned Donivan Willard, n/a. 138: Cade Balestrini, S, by forfeit. 145: Drew Balestrini, S, maj. dec. Roman Morrone, 10-2. 152: Owen Mahon, W, dec. Jacob Egan, 6-0.

Girls SWIMMING

Danville 100, Lewisburg 83

200 medley relay: Lewisburg (Lauren Michaels, Alexandra Decker, Delaney Humphrey, Sarah Burns), 1:57.62. 200 free: Lauren Michaels, L, 2:03.44. 200 IM: Elizabeth Bason, D, 25.95. 50 free: Coyla Bartholomew, D, 26.44. 1-meter diving: Maddison Liddington, L, 117.30. 100 fly: Elizabeth Bason, D, 1:01.19. 100 free: Coyla Bartholomew, D, 57.02. 500 free: 1. Anna Batkowski, L, 5:53.71. 200 free relay: Danville (Ana Keller, Zoe Zola, Joy Zhang, Leah Tessarvich), 1:48.70. 100 back: Lauren Michaels, L, 1:03.09. 100 breast: Abby Ferguson, D, 1:01.54. 400 free relay: Danville (Caroline Spahr, Elizabeth Bason, Coyla Bartholomew, Abby Ferguson), 3:50.46.

Shamokin 80,

Montoursville 54

200 medley relay: Montoursville (Hannah Albert, Kerrigan Hartsock, Abby Waltz, Jesie Hanna), 2:18.02. 200 free: Gabrielle Doss, S, 2:14.42. 200 IM: Abby Doss, S, 2:13.31. 50 free: Gabby Greager, S, 28.49. 100 fly: Megan Roman, S, 1:16.27. 100 free: Madison Bridy, S, 1:01.68. 500 free: Abby Doss, S, 5:13.52. 200 free relay: Shamokin (Gabrielle Doss, Gabby Greager, Madison Bridy, Abby Doss),1:50.64. 100 back: Gabby Greager, S, 1:16.00. 100 breast: Gabrielle Doss, S, 1:17.91. 400 free relay: Shamokin (Gabby Greager, Gabrielle Doss, Madison Bridy, Abby Doss), 4:09.91.

Jersey Shore 111,

Central Columbia 55

200 medley relay: Central Columbia (Sarah McHenry, Danyel Noss, Kameron Bowers, Alyssa Brosious), 2:12.24. 200 free: Veronica Sander, JS, 2:08.57. 200 IM: Meaghan Keegan, JS, 2:24.35. 50 free: Taylor Fleming, JS, 27.26. 100 fly: Sarah McHenry, CC, 1:02.20. 100 free: Taylor Flemming, JS, 58.80. 500 free: Meaghan Keegan, JS, 5:49.22. 200 free relay: Jersey Shore (Jordan O’Connor, Sander Veronica, Meaghan Keegan, Taylor Flemming), 1:48.97. 100 back: Jordan O’Connor, JS, 1:01.38. 100 back: Taylor Watkins, JS, 1:24.90. 100 breast: Taylor Watkins, JS, 1:24.90. 400 free relay: Jersey Shore (Meaghan Keegan, Veronica Sander, Taylor Fleming, Jordan O’Connor), 3:59.35.

Boys SWIMMING

Danville 99, Lewisburg 80

200 medley relay: Danville (Luke Stine, Eli Anderson, Isaac Smith, Kaleb Hause), 1:46.13. 200 free: Jack Drouin, L, 2:01.13. 200 IM: Kaleb Hause, D, 2:09.39. 50 free: Christian Coleman, L, 22.28. 1-meter diving: Collin Runyon, L, 201.95. 100 fly: Christian Coleman, L, 56.40. 100 free: Isaac Smith, D, 53.74. 500 free: James Zola, D, 5:28.44. 200 free relay: Lewisburg (Thomas Haynos, Austin Blakeslee, Jack Drouin, Christian Coleman), 1:38.74. 100 back: Luke Stine, D, 54.70. 100 breast: Eli Anderson, D, 1:05.55. 400 free relay: Danville (Eli Anderson, Isaac Smith, Kaleb Hause, Luke Stine), 3:33.99.

Montoursville 104, Shamokin 13

200 medley relay: Montoursville (Tyler Hartsock, Evan Hamm, Alex Bohlin, Jacob Fellinger), 2:03.41. 200 free: Angelo Silvagni, M, 2:01.00. 200 IM: Tyler Hartsock, M, 2:33.70. 50 free: Jacob Fellinger, M, 26.10. 100 fly: Evan Hamm, M, 1:04.09. 100 free: Sam Jordan, M, 51.85. 500 free: Kurtis Johnson, M, 6:03.16. 200 free relay: Montoursville (Angelo Silvagni, Sam Jordan, Jacob Fellinger, Kurtis Johnson), 1:32.12. 100 back: Angelo Silvagni, M, 1:08.03. 100 breast: Sam Jordan, M, 1:16.03. 400 free relay: Montoursville (Angelo Silvagni, Evan Hamm, Sam Jordan, Kurtis Johnson), DQ.

Central Columbia 124, Jersey Shore 41

200 medley relay: Central Columbia (Brady Madden, Nick Kishbaugh, Grant Gronka, Ryan McHenry), 1:49.95. 200 free: Grant Gronka, CC, 1:58.17. 200 IM: Mason Irwin, CC, 2:09.43. 50 free: Alex Butzler, JS, 23.91. 100 fly: Alex Butzler, JS, 57.13. 100 free: Mason Irwin, CC, 51.41. 500 free: Connor Empie, CC, 5:03.24. 200 free relay: Central Columbia (Reese Kurian, Ryan John, Nathan Sponenberg, Andrew Sponenberg), 1:39.78. 100 back: Brady Madden, CC, 1:00.32. 100 breast: Connor Empie, CC, 1:07.67. 400 free relay: Central Columbia (Reese Kurian, Connor Empie, Andrew Spnenberg, Brady Madden), 3:29.65.

COMMENTS