×

Final AA area track & field bests

Hughesville’s Autumn Avery was all-state in the 800.

Based on results reported to the Sun-Gazette. Only one time per athlete or relay team will be used for each event. Must win event in dual meet, or place in an invitational to qualify.

Class AA Girls

3,200 relay: 1, Lewisburg (Emma Bailey, Selena Permyashkin, Sarah Reif, Olivia Martin), 9:31.57; 2, Milton (Sage Starks, Claire Preisch, Ariane Raymond, Olivia Beaver), 9:56.41; 3, Loyalsock (Elizabeth Schranghamer, Elisa DiNicola, Isavel Sagar, Mackenzie Rodarmel), 10:16.64; 4, Warrior Run (Haydn Wilkins, Emily Ritner, Paige Bowman, Tori Ross), 10:31.0; 5, Montoursville (Kayla Trimble, Brianna Herr, Matti Markley, Rebecca Reeder), 10:41.2; 6, Canton (Alana Castle, Tamara Hess, Emalee Landis, Rachel Sparling), 10:48.23; 7, Hughesville (Autumn Avery, Morgan Hopkins, Abagail Marquardt, Elly Sherman), 11:02.64; 8, North Penn (Victoria Johnson, Shaina Lowe, Lyndsey Payne, Brittany Weiskopff), 11:02.76.

100 hurdles: 1, Leah Bergey, Milton, 15.46; 2, Caroline King, Montoursville, 15.82; 3, Julie McGlensey, Lewisburg, 16.13; 4, Claire Miller, Williamson, 16.80; 5, Katie Plankenhorn, Montoursville, 16.98; 6, Valerie Ammar-Khodja, Hughesville, 17.3; 7, Allie Dowell, Loyalsock, 17.43; 8, Sage Starks, Milton, 18.09.

100: 1, Charlotte Neylon, Loyalsock, 12.40; 2, Taylor Treibley, Milton, 12.8; t-3, Kayliegh Balient, Montoursville, 12.9; t-3, Brooke Ward, Canton, 12.9; 5, Lela Warner, South Williamsport, 13.0; 6, Laura Edwards, Lewisburg, 13.15; 7, Leah Bergey, Milton, 13.29; 8, Hailey Zurich, Loyalsock, 13.32.

1,600: 1, Emma Bailey, Lewisburg, 5:17.37; 2, Kayla Trimble, Montoursville, 5:19.86; 3, Isabel Sagar, Loyalsock, 5:21.33; 4, Sarah Reif, Lewisburg, 5:27.24; 5, Jules Jones, Williamson, 5:27.74; 6, Tori Ross, Warrior Run, 5:31.89; 7, Autumn Avery, Hughesville, 5:36.60; 8, Ariane Raymond, Milton, 5:39.10.

400 relay: 1, Loyalsock (Erin Machmer, Maddie Fox, Hailey Zurich, Charlotte Neylon), 50.55; 2, Milton (Leah Bergey, Kylie Roup, Kalyn Scott, Taylor Treibley), 51.16; 3, Lewisburg (Laura Edwards, Stephanie Shooter, Chloe Michaels, Breanna Joseph), 51.94; 4, South Williamsport (Monica Boone, Alyssa Johnson, Mikayla Plocinski, Lela Warner), 52.39; 5, Montoursville (Katie Plankenhorn, James, Balint, Ashley Little), 52.75; 6, Hughesville (Olivia Bower, Georgia Fields, Sarah Pysher, Jayden Leighow), 54.02; 7, Wellsboro (Grace Heckman, Caitlyn Callahan, Jaime Palmer, Dehlia Hosey), 54.46; 8, Meadowbrook Christian, 55.0.

400: 1, Brooke Ward, Canton, 1:00.66; 2, Autumn Avery, Hughesville, 1:01.8; 3, Selena Permyashkin, Lewisburg, 1:02.07; 4, Charlotte Neylon, Loyalsock, 1:02.10; 5, Olivia Martin, Lewisburg, 1:02.39; 6, Mikayla Plocinski, South Williamsport, 1:03.1; 7, Cassie Clark, Lewisburg, 1:03.59; 8, Ashlynne Eichenlaub, Hughesville, 1:03.70.

300 hurdles: 1, Kaylie Schans, Montoursville, 47.63; 2, Leah Bergey, Milton, 47.71; 3, Allie Dowell, Loyalsock, 47.89; 4, Kylie Roup, Milton, 48.88; 5, Olivia Bower, Hughesville, 50.90; 6, Katie Plankenhorn, Montoursville, 51.5; 7, Sage Starks, Milton, 51.97; 8, Anna Batkowski, Lewisburg, 52.08.

800: 1, Autumn Avery, Hughesville, 2:19.88; 2, Olivia Martin, Lewisburg, 2:21.23; 3, Kayla Trimble, Montoursville, 2:24.47; 4, Allison Reed, Lewisburg, 2:26.22; 5, Emma Bailey, Lewisburg, 2:26.37; 6, Lyndsey Payne, North Penn, 2:26.66; 7, Tori Ross, Warrior Run, 2:30.6; 8, Sarah Reif, Lewisburg, 2:31.49.

200: 1, Kayliegh Balient, Montoursville, 25.50; 2, Charlotte Neylon, Loyalsock, 25.81; 3, Caitlyn Callahan, Wellsboro, 26.00; 4, Taylor Treibley, Milton, 26.46; 5, Brooke Ward, Canton. 27.4; 6, Hailey Zurich, Loyalsock, 27.52; 7, Lela Warner, South Williamsport, 27.60; 8, Laura Edwards, Lewisburg, 27.72.

3,200: 1, Isabel Sagar, Loyalsock, 11:12.96; 2, Ruby Auman, Lewisburg, 11:40.36; 3, Jules Jones, Williamson, 11:48.53; 4, Ariane Raymond, Milton, 12:12.97; 5, Ruby Auman, Lewisburg, 12:49.8; 6, Elizabeth Macias, Wellsboro, 13:16.03; 7, Haydn Wilkins, Warrior Run, 13:16.8; 8, Lyndsey Payne, North Penn, 13:23.87.

1,600 relay: 1, Lewisburg (Selena Permyashkin, Emma Bailey, Sarah Reif, Olivia Martin), 4:02.79; 2, Hughesville (Morgan Hopkins, Olivia Bower, Autumn Avery, Ashlynne Eichenlaub), 4:12.66; 3, Montoursville (Caroline King, Lauren O’Malley, Kaylie Schans, Kayla Trimble), 4:13.38; 4, Canton (Ellie Binford, Alana Castle, Tamara Hess, Brooke Ward), 4:14.99; 5, Milton (Olivia Beaver, Leah Bergey, Claire Preisch, Kylie Roup), 4:18.53; 6, Warrior Run (Paige Bowman, Emma Burrows, Emily Webb, Cadee Wood), 4:34.30; 7, North Penn (Sarah Alexander, Elizabeth Vogel, Emma Harris, Lyndsey Payne), 4:40.26; 8, South Williamsport (Shahara Flanders, Jaela House, Mikayla Plocinski, Sarah Persun), 4:44.14.

Shot put: 1, Kate Allred, Lewisburg, 36-8 1/2; 2, Katie Henson, Canton, 35-5 3/4; 3, Hayden Divers, Warrior Run, 33-10; 4, Kamryn Snyder, Milton, 33-7 1/2; 5, Alexis Krall, Milton, 32-9 1/4; 6, Madi Welliver, Warrior Run, 32-7; 7, Alisha McKinley, Hughesville, 31-8; 8, Kaitlyn Dawes, Montoursville, 30-11.

Discus: 1, Kate Allred, 137-5; 2, Jane James, Warrior Run, 112-10; 3, Hayden Divers, Warrior Run, 103-9; 4, Courtney King, Milton, 99-10 1/2; 5, Morgan Johnson, Montgomery, 97-2; 6, Kaitlyn Dawes, Montoursville, 95-10; 7, Alisha McKinley, Hughesville, 94-10; 8, Hannah Lawton, Wellsboro, 90-8.

Javelin: 1, Katie Henson, Canton, 126-2; 2, Alexis Krall, Milton, 123-5; 3, Samantha Thompson, Hughesville, 112-2; 4, Gillian Mitchell, Montoursville, 110-3; 5, Madi Welliver, Warrior Run, 109-7; 6, Claire Preisch, Milton, 105-8; 7, Samantha Spurgeon, Wellsboro, 104-7; 8, Bri Ulmer, Montoursville, 99-10.

Long jump: 1, Kaylie Schans, Montoursville, 17-3 1/2; 2, Charlotte Neylon, Loyalsock, 16-10; 3, Jessica Umpstead, Montgomery, 16-9 1/2; 4, Dahlia Hosey, Wellsboro, 16-7 1/2; 5, Lauren O’Malley, Montoursville, 16-4 3/4; 6, Alexis Kleiner, Canton, 16-1 3/4; 7, Ashley Little, Montoursville, 16-1 1/2; 8, Maddie Fox, Loyalsock, 15-11.

Triple jump: 1, Dahlia Hosey, Wellsboro, 36-9; 2, Jessica Umpstead, Montgomery, 35-2 1/2; 3, Caroline King, Montoursville, 35-2; 4, Jayden Leighow, Hughesville, 34-6; 5, Lauren O’Malley, Montoursville, 33-8; 6, Katie Bender, Meadowbrook Christian, 33-5 1/2; 7, Caitlyn Callahan, Wellsboro, 33-0 1/4; 8, Ellie Binford, Canton, 32-11 3/4.

High jump: 1, Maddie Fox, Loyalsock, 5-4; 2, Leah Bergey, Milton, 5-0; t-3, Breanna Moser, Montoursville, 4-11; t-3, Breanna Joseph, Lewisburg, 4-11; t-5, Ashley Little, Montoursville, 4-10; t-5, Morgan Cady, Williamson, 4-10; 7, Katie Plankenhorn, Montoursville, 4-9; t-8, Erin Hilkert, Lewisburg, 4-8; t-8, Jayden Leighow, Hughesville, 4-8; t-8, Breanna Moser, Montoursville, 4-8; t-8 , Sierra Earle, Williamson, 4-8.

Pole vault: 1, Katie Jones, South Williamsport, 13-7; 2, Hailey Zurich, Loyalsock, 11-6; t-3, Morgan Johnson, Montgomery, 10-6; t-3, Rylie Mong, Warrior Run, 10-6; 5, Jenna Devito, Milton, 10-0; 6, Cadee Wood, Warrior Run, 9-6; t-7, Lauren Chamberlain, Lewisburg, 9-0; t-7, Rebecca Reeder, Montoursville, 9-0.

Class AA Boys

3,200 relay: 1, Warrior Run (Hunter Confair, Cassidy Hoffman, Addison Magyar, Tyrese Hazzoum), 8:04.71; 2, Loyalsock (Brooks Durand, Quinn Serfass, Alex Reed, Matt Nickolaus), 8:14.42; 3, Lewisburg (Michael Hernandez, William Lowthert, Harrison Gronlund, Felix Hernandez), 8:19.39; 4, South Williamsport (Michael Gonzalez, Tayge Molino, Ethan Laudenslager, Hunter Crawley), 8:26.44; 5, Milton (Kenley Caputo, Nick Doresky, Kellan Guinn-Bailey, Tyler Leeser), 8:28.78; 6, North Penn (Sergio Zuniga, Ted Reynolds, Blake Nelson, Cameron Alexander), 8:32.62; 7, Montoursville (Jonah Isaacson, Logan Balouris, Tyler Deters, Braden Cott), 9:09.9; 8, Wellsboro (Aidan Perry, Gabe Leach, Brett Rudy, Trevor Weaver), 9:13.81.

110 hurdles: 1, Brenden Gardner, Hughesville, 15.3; 2, Michael Ryan, Montoursville, 15.5; 3, Taite Couch, North Penn, 16.32; 4, Trey Baughman, Meadowbrook Christian, 16.53; 5, Austin Blakeslee, Lewisburg, 16.74; 6, Shyler Kreitz, South Williamsport, 16.96; 7, Allen Hackler, Williamson, 17.72; 8, Kameron Schreffler, Lewisburg, 17.86.

100: 1, Noah Fagnano, Montoursville, 11.0; t-2, Sam Newton, Loyalsock, 11.1; t-2, Eric Wilt, Milton, 11.1; 4, Bryce Phillips, Montgomery, 11.17; 5, Marcus Williams, Loyalsock, 11.29; t-6, Cole Lesher, Hughesville, 11.50; t-6, Camden Smith, Canton, 11.50; 8, Daulton Myers, Hughesville, 11.6.

1,600: 1, Tyler Leeser, Milton, 4:16.53; 2, Hunter Crawley, South Williamsport, 4:20.96; 3, Quinn Serfass, Loyalsock, 4:30.11; 4, Cassidy Hoffman, Warrior Run, 4:37.6; 5, Ryan Sullivan, Loyalsock, 4:38.10; 6, Hunter Confair, Warrior Run, 4:39.6; 7, Sergio Zuniga, North Penn, 4:42.45; 8, Zane Yoder, Lewisburg, 4:45.77.

400 relay: 1, Loyalsock (Matt Nickolaus, Sam Newton, Zach Stopper, Marcus Williams), 44.40; 2, Milton (Owen Keister, Eric Wilt, Austin Young, Ben Babakov), 44.8; 3, Montoursville (Ethan Lazorka, Tom Shea, Jacob Reeder, Noah Fagnano), 45.1; 4, Lewisburg (Alex Sabo, Aaron Veloz, Donte Malone, Nathan Gose), 45.12; 5, Hughesville, 46.17; 6, Wellsboro (Silas Wagaman, Wyatt Dean, Brennan Warner, Brandon Lamphier), 47.05; 7, North Penn (Naseer Burzak, Garrett David, Garrett Bickhart, Nick Kasper), 47.37; 8, Williamson (Tyler Gardner, Micah Shutes, Jack Stone, Magnus Swimley), 49.11.

400: 1, Tyler Leeser, Milton, 50.05; 2, Addison Magyar, Warrior Run, 51.7; 3, Matt Nickolaus, Loyalsock, 52.3; 4, Seth Kendall, Meadowbrook Christian, 52.72; 5, Michael Gonzalez, South Williamsport, 53.2; 6, Colton Aikey, Milton, 53.25; 7, Camden Smith, Canton, 53.41; 8, Brandon Felix, Lewisburg, 53.89.

300 hurdles: 1, Brenden Gardner, Hughesville, 40.55; 2, Michael Ryan, Montoursville, 42.43; 3, Shyler Kreitz, South Williamsport, 42.60; 4, Austin Soltesz, Warrior Run, 43.6; 5, Austin Blakeslee, Lewisburg, 44.08; 6, Naseer Burzak, North Penn, 44.15; 7, Chris Padgett, Williamson, 44.43; 8, Taite Couch, North Penn, 45.11.

800: 1, Tyler Leeser, Milton, 1:55.44; 2, Hunter Crawley, South Williamsport, 1:59.34; 3, Harrison Gronlund, Lewisburg, 2:02.25; 4, Quinn Serfass, Loyalsock, 2:03.10; 5, Cassidy Hoffman, Warrior Run, 2:03.2; 6, Hunter Confair, Warrior Run, 2:04.61; 7, Michael Gonzalez, South Williamsport, 2:05.16; 8, Matt Nickolaus, Loyalsock, 2:06.20.

200: 1, Noah Fagnano, Montoursville, 22.7; 2, Sam Newton, Loyalsock, 22.9; 3, Dylan Farronato, Lewisburg, 23.1; 4, Eric Wilt, Milton, 23.18; t-5, Brendon Gardner, Hughesville, 23.20; t-5, Mason Gee, North Penn, 23.20; 7, Marcus Williams, Loyalsock, 23.31; 8, Trey Baughman Meadowbrook Christian, 23.6.

3,200: 1, Quinn Serfass, Loyalsock, 9:30.23; 2, Tyler Leeser, Milton, 9:37.10; 3, Sergio Zuniga, North Penn, 9:59.90; 4, Cassidy Hoffman, Warrior Run, 10:02.94; 5, Ryan Sullivan, Loyalsock, 10:10.37; 6, Nick Doresky, Milton, 10:19.20; 7, Jonah Isaacson, Montoursville, 10:21.39; 8, Ethan Laudenslager, South Williamsport, 10:21.84.

1,600 relay: 1, Warrior Run (Hunter Confair, Sam Crawford, Addison Magyar, Austin Soltesz), 3:28.17; 2, Lewisburg (Nathan Gose, Aaron Moyer, Felix Hernandez, Owen Foreman), 3:31.76; 3, Milton (Tyler Leeser, Eric Wilt, Austin Young, Nathan Young), 3:32.71; 4, Loyalsock (Brooks Durand, Ilan Quintana, Peyton Salvatori and Matt Nickolau), 3:37.80; 5, Montoursville (Riley Conboy, Ethan Lazorka, Connor Hess, Camden Smith), 3:39.33; 6, North Penn (Ted Reynolds, Brock Burleigh, Riley Walker, Cameron Alexander), 3:41.28; 7, Canton (Connor Hess, Brandon Larson, Camden Smith, Aaron Sparling), 3:42.18; 8, South Williamsport, 3:48.20.

Shot put: 1, Dee Gose, Lewisburg, 46-10 3/4; 2, Brent Engleman, Milton, 45-6; 3, Connor Rutan, South Williamsport, 44-6 1/2; 4, Sam Galyaveyev, Milton, 44-2; 5, Josh Dinges, Montoursville, 43-8; 6, Luke Kepner, Hughesville, 42-11; 7, Brett Bieber, Warrior Run, 39-5; 8, Cole Ranck, Montoursville, 37-8 1/2.

Discus: 1, Matthew Loeh, Loyalsock, 140-2; 2, Dee Gose, Lewisburg, 134-5; 3, Keagan Leahey, Montoursville, 131-2; 4, Caleb Hurd, Williamson, 125-9; 5, Josh Dauberman, Hughesville, 123-1; 6, Caughlen Watts, Lewisburg, 120-0; 7, Kade Heckel, Hughesville, 117-5; 8, Connor Rutan, South Williamsport, 117-2.

Javelin: 1, Josh Dinges, Montoursville, 197-1; 2, Colton Aikey, Milton, 162-6; 3, Dylan Farronato, Lewisburg, 158-10; 4, Sam Newton, Loyalsock, 150-1; 5, Chevy Bolay, South Williamsport, 149-8; 6, Brandon Lamphier, Wellsboro, 149-5; 7, Benjamin Brubaker, Williamson, 148-9; 8, Connor Hess, Canton, 147-8.

Long jump: 1, Dupree Hosey, Wellsboro, 21-7; 2, Keayon Williams, Milton, 21-6 1/2; 3, Collin Walburn, Warrior Run, 21-1; 4, Owen Kiess, Montoursville, 20-9 1/4; 5, Marcus Williams, Loyalsock, 20-7; 6, Brandon Lamphier, Wellsboro, 20-1 1/2; 7, Darren Baidoo, Lewisburg, 19-10 1/2; 8, Trey Baughman, Meadowbrook Christian, 19-7 1/2.

Triple jump: 1, Keayon Williams, Milton, 44-9 3/4; 2, Zane Yoder, Lewisburg, 42-3 1/2; 3, Dupree Hosey, Wellsboro, 41-0 3/4; 4, Brycen Mussina, Montoursville, 40-9 1/2; 5, Dominick Caputo, Montoursville, 40-6; 6, Collin Walburn, Warrior Run, 39-7 1/2; 7, Matt Loeh, Loyalsock, 38-11; 8, Matthew Barber, Williamson, 38-9 1/4.

High jump: t-1, Connor Hess, Canton, 6-4; t-1, Keayon Williams, Milton, 6-4; 3, Taite Couch, North Penn, 6-2; 4, Donte Malone, Lewisburg, 6-0; t-5, A.J. Flick, South Williamsport, 5-10; t-5, Christian Peachey, Meadowbrook Christian, 5-10; t-5, Dominick Caputo, Montoursville, 5-10; t-5, Ryan Emery, Milton, 5-10; t-5, Chris Page, Milton, 5-10; t-5, Mason Gee, North Penn, 5-10.

Pole vault: 1, Isaac Miller, Warrior Run, 13-0; 2, Kylar Pontius, Milton, 12-6; t-3, Bishop Aikey, Milton, 12-0; t-3, Dylan Garbrick, South Williamsport, 12-0; t-3, Keefer Goodspeed, Warrior Run, 12-0; 6, Erik Temple, Lewisburg, 11-6; t-7, Adam Dietrick, Montgomery, 11-0; t-7, Isaiah Gingerich, Montoursville, 11-0; t-7, Randy Hays, Warrior Run, 11-0; t-7, Seth Griggs, Montoursville, 11-0.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

COMMENTS

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today