CTL announces nominees for 2019 Ray of Light Awards

It’s almost time for the Community Theatre League to roll out the red carpet for the Ray of Light Awards for excellence in high school theater.

Honoring the brightest and the best in local and area high school Music and Theatre Departments and Drama Clubs, the 11th annual Ray of Light Awards ceremony will be held at 2 p.m. May 25 at the Community Arts Center, 200 West Fourth St.

CTL’s Ray of Light ceremony is open to the public and patterned after the Tony and Grammy Awards. Tickets are available after May 6 by contacting the CAC Box Office: (570) 326-2424 or at caclive.com.

Adjudication began last fall for comedies and dramas, and concluded in late April for the 16 musicals submitted for this year’s competition. After tabulation of the year-long adjudication, the Community Theatre Leagues announces the following 2019 nominations:

Excellence in Student Design

Jake Anderson and AJ Bennet – Set Design and Construction for “And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Maddy Bowers, Derek Mathews, and Peyton Moylan for Choreography and Aerial Stunts for “The Wiz” – Shikellamy High School

Olivia Hanna – Costume Design for “Godspell” – Central Mountain High School

Courtney Houseknecht – Logo and Poster Design – “And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Kallie Koch – Choreography and Student Direction for “Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

Abby Millard – Make-up Design for “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Devon Palmeter- Choreography for “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Olivia Rearick – Choreography for “9 to 5” – Milton Area High School

Kasey Uhter – Audrey II Puppets in “Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

Neveah Wertman – Set Design for “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Best Performance in a

Cameo Role in a Play

Aja Alvarez as Becky in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Micah Inch as Oberon in “A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

Elise McBride as Nikki Bottom in “Midsummer/Jersey” – South Williamsport Area High School

Nevaeh Wertman as Miss Amelia in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Best Performance in a

Cameo Role in a Musical

Gavin Flather, Nathan Herrold, Jacob Houtz, Hunter Hunsberger, and Carson Witherite as The School Board Quartet in “The Music Man” – Midd-West High School

Emilianna George as Grandma Addams in “The Addams Family” – Jersey Shore Area High School

Olivia Hanna as Disciple in “Godspell” – Central Mountain High School

Kara Heim as Dragon and Mama Ogre in “Shrek” – Line Mountain High School

Kelly Long as Disciple in “Godspell” – Central Mountain High School

Rubie Natal as Evillene in “The Wiz” – Shikellamy High School

Nick Neagu as Joe in “9 to 5” – Milton Area High School

Ella Talbot as Disciple in “Godspell” – Central Mountain High School

Noah Trikitas as Bert Healey/President Roosevelt in “Annie” – South Williamsport Area High School

Best Performance by a Supporting Actor in a Play

Gale Hall as Professor Plum in “Clue” – Williamsport Area High School

Quahme Powell as Colonel Mustard in “Clue” – Williamsport Area High School

Levi Roush as Mr. Green in “Clue” – Williamsport Area High School

Connor Smith as Oberon in “Midsummer/Jersey” – South Williamsport Area High School

Joey Watkins as Hitler Youth in And “Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Best Performance by a Supporting Actress in a Play

Maggie Dickinson-Sherry as Mrs. Peacock in “Clue” – Williamsport Area High School

Amber Fry as Lavinia in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Destiny Lopez as Hermia in “A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

Breanna King as Ermengarde in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Jaycie Neubauer as Mutti in “And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Allison Panczyszyn as Gym Teacher in “Who’s Crazy Now” – Jersey Shore Area High School

Maddy Ramsey as Anne in “And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Hannah Rankey as Marmee in “Little Women” – Loyalsock Township High School

Makenzie Shimko as Meg in “Little Women” – Loyalsock Township High School

Annika Waffenschmidt as Miss Scarlett in “Clue” – Williamsport Area High School

Sadie Wentzel as Amy in “Little Women” – Loyalsock Township High School

Best Performance by a

Supporting Actor in a Musical

Will Bodenman as Sam in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Ryan Freidhof as Uncle Fester in “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Logan Garrett as Lurch in “The Addams Family” – Jersey Shore Area High School

Camden Hare as The Wiz in “The Wiz” – Shikellamy High School

Lukas Michaels as Lion in “The Wiz” – Shikellamy High School

Justin Mungo as Bill in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Devyn Parks as Uncle Fester in “The Addams Family” – Troy Area High School

Scott Rumbough as Harry in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

MacRay VanKirk as Tin Man in “The Wiz” – Shikellamy High School

Caleb Wertz as Addaperle in “The Wiz” – Shikellamy High School

Carson Witherite as Marcellus Washburn in “The Music Man” – Midd-West High School

Best Performance by a

Supporting Actress in a Musical

Audrey Chappell as Roz Keith in “9 to 5” – Milton Area High School

Cassie Conklin as Vi Moore in “Footloose” – Montoursville Area High School

Sara Esslinger as Rosie in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Amber Fry as Ursula in “The Little Mermaid” – Muncy Junior-Senior High School

Hannah Garinger as Scarecrow in “The Wiz” – Shikellamy High School

Evelyn Griffith, Sarah Millay, Makenzie Shimko, and Sadie Wentzel as The Urchins in “Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

Emily Lockard as Davey in “Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

Sarah Moore as Tanya in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Rachel Notestine as Katherine Plumber in “Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

Abby Shoemaker as Rusty in “Footloose” – Montoursville Area High School

Aleah Stahlnecker as Alice Beineke in “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Best Performance by a

Lead Actress in a Play

Sacha Alvarez as Sara Crewe in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Abrielle Geise as Florence Unger in “The Odd Couple” (Female Version) – Central Mountain High School

Veronica Green as Eva in “And Then they Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Olivia Hanna as Olive Madison in “The Odd Couple” (Female Version) – Central Mountain High School

Emma Hogan as Miss Minchin in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Allison Rousu as Virginia in “The Canterville Ghost” – Selinsgrove Area High School

Autumn Zeider as Amalia Balash in “Parfumerie” – Midd-West High School

Best Performance by a

Lead Actor in a Play

Leo Daverio as Wadsworth in “Clue” – Williamsport Area High School

Liam Finnerty as Sir Simon in “The Canterville Ghost” – Selinsgrove Area High School

Gavin Flather as George Horvath in “Perfumerie” – Midd-West High School

Camden Hare as Nick Bottom in “A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

Derek Mathews as Robin “Puck” Goodfellow in “A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

Greg Shoemaker as Ed in “And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

Collin Smith as Ram Dass in “The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

Orry Walter as Steven Kadar in “Parfumerie” – Midd-West High School

Best Performance by a

Lead Actor in a Musical

Maxwell Ferguson as Gomez in “The Addams Family” – Jersey Shore Area High School

Luke Hayman as Jack Kelly in “Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

Eric Karschner as Gomez in “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Zack Keller as Seymour Krelborn in “Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

Greg Shoemaker as Ren McCormick in “Footloose” – Montoursville Area High School

Connor Simpson as Gomez in “The Addams Family” – Troy Area High School

Morgan Talbot as Jesus in “Godspell” – Central Mountain High School

Orry Walter as Harold Hill in “The Music Man” – Midd-West High School

Best Performance by a

Lead Actress in a Musical

Sophie Bittenbender as Wednesday in “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Emma Criswell as Doralee Rhodes in “9 to 5” – Milton Area High School

Maiah Farley as Donna in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Emma Hogan as Ariel in the “Little Mermaid” – Muncy Junior-Senior High School

Rachel Kern as Judy Bernly in “9 to 5” – Milton Area High School

Aubrey Lenker as Fiona in “Shrek” – Line Mountain High School

Destiny Lopez as Dorothy in “The Wiz” – Shikellamy High School

Gabriella Norman as Marian Paroo in “The Music Man” – Midd-West High School

Devon Palmeter as Morticia in “The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

Rylee Peterson as Annie in “Annie” – South Williamsport Area High School

Hannah Rankey as Audrey in “Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

Linette Taylor as Jo in “Little Women” – Meadowbrook Christian School

Olivia Zeisloft as Sophie in “Mamma Mia” – Central Columbia High School

Sydney Telesky as Violet Newstead in “9 to 5” – Milton Area High School

Best Ensemble Work in a Play

“The Odd Couple” (Female Version) – Central Mountain High School

“And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

“The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

“A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

“Clue” – Williamsport Area High School

Best Vocal Performance by an Ensemble in a Musical

“Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

“Mamma Mia” – Central Columbia High School

“Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

“Little Women” – Meadowbrook Christian School

“The Music Man” – Midd-West High School

“9 to 5” – Milton Area High School

“Footloose” – Montoursville Area High School

“The Wiz” – Shikellamy High School

Best Choreography Execution

“Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

“Mamma Mia” – Central Columbia High School

“The Addams Family” – Hughesville Junior–Senior High School

“The Music Man” – Midd-West High School

“The Wiz” – Shikellamy High School

Best Small-Scale Musical

“Godspell” – Central Mountain High School

“The Addams Family” – Hughesville Junior-Senior High School

“Little Women” – Meadowbrook Christian School

“9 to 5” – Milton Area High School

“Footloose” – Montoursville Area High School

Best Small-Scale Play

“The Odd Couple” (Female Version) – Central Mountain High School

“Who’s Crazy Now?” – Jersey Shore Area High School

“And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank” – Montoursville Area High School

“The Canterville Ghost” – Selinsgrove Area High School

Best Large-Scale Play

“The Little Princess” – Muncy Junior-Senior High School

“A Midsummer Night’s Dream” – Shikellamy High School

“Midsummer/Jersey” – South Williamsport Area High School

“Clue” – Williamsport Area High School

Best Large-Scale Musical

“Newsies” – Benton Area Junior-Senior High School

“Mamma Mia” – Central Columbia High School

“Little Shop of Horrors” – Loyalsock Township High School

“The Music Man” – Midd-West High School

“The Wiz” – Shikellamy High School

The Ray Phillips Memorial Trophy for Best Dramatic Program

(Schools which entered both

a play and a musical)

Central Mountain High School

Jersey Shore Area High School

Loyalsock Township High School

Midd-West High School

Montoursville Area High School

Muncy Junior-Senior High School

Shikellamy High School

South Williamsport Area High School

COMMENTS